Merkez Bankası Rezervlerinde Azalma Devam Ediyor

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül ayından itibaren Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarında üst üste 4 kez faiz indirimine giderek %19 olan faiz seviyesini %14 seviyesine kadar çekti. Merkez Bankası’nın faiz indirim kararları ile birlikte dolar kuru sert dalgalanmalar yaşadı ve 20 Aralık tarihinde 18,40 TL seviyesine kadar tırmandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kur korumalı TL mevduat modelini açıkladı ve TL’ye yönelim başladı. Bununla birlikte 20 Aralık akşamında dolar kuru 11 TL seviyesine kadar geriledi. Ancak bu süreçte Merkez Bankası 5 kez piyasalara doğrudan müdahale gerçekleştirdi. 24 Aralık haftasında TCMB rezervleri düşüş yaşamaya devam etti ve Merkez Bankası net rezervleri 12,2 milyar dolar seviyesinden 8,6 milyar dolara geriledi.

Merkez Bankası Net Rezervlerinde Azalma

Merkez Bankası verilerine göre kur korumalı TL mevduat modelinin devreye girdiği 24 Aralık haftasında brüt rezervler 110,8 milyar dolar seviyesine geriledi. Bir önceki hafta bu seviye 116,5 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Net rezervler ise aynı süreçte 12,2 milyar dolardan 8,6 milyar dolar seviyesine geriledi. Swap hariç net rezervler ise aynı haftada eksi 55,7 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu seviye bir önceki hafta eksi 46,7 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Merkez Bankası Artık Dolar Kuru Açıklamayacak

Merkez Bankası ile ilgili olarak bir diğer taraftan ayrıca TL mevduat ve katılıma hesaplarına dönüşümün desteklenmesine ilişkin tebliğlerde yapılan değişiklikler de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu değişikliklere göre “döviz tevdiat hesapları ve döviz cinsinden katılım fonu hesaplarında bulunan dövizin Türk lirasına çevrildiği gün Merkez Bankasınca belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen döviz alış kurunu” şeklinde değişikliğe gidildi. Tanımlarda yer alan “saat 11.00’de Merkez Bankası tarafından ilan edilen” ifadelerinin yerini “Merkez Bankasınca belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen” ifadesi eklendi. Merkez Bankası artık dolar kuru açıklamayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem