Merkez Bankası Resmi Rezerv Varlıkları Arttı

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Finansın Geleceği Zirvesi’nde konuştu. Zirvede “Merkez Bankalarının Pandemide Rolü” başlıklı bir sunum yapan Kavcıoğluaçıklamasında “Rezervlerimiz, yaklaşık otuz milyar dolar artarak 120 milyar doların üzerine çıkmıştır” sözlerini dile getirdi. Söz konusu sunumunda döviz rezervlerine değinen Kavcıoğlu, “Rezervlerdeki iyileşme, öngörülerimiz ile uyumlu seyrediyor” diye konuştu. Kavcıoğlu’nun söz konusu zirvedeki konuşmalarının yanı sıra Merkez Bankası, Ağustos 2021 dönemine ait “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri” verilerini yayımladı. Verilere göre ve Kavcıoğlu’nun da belirttiği gibi resmi rezerv varlıkları 117,8 milyar dolara yükseldi.

Merkez Bankası’nın Açıkladığı Resmi Rezerv Verileri

TCMB tarafından yayımlanan verilere göre Temmuz’da bir önceki aya göre resmi rezerv varlıkları %11,3 oranında artarak 117,8 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde, döviz varlıkları %10,6 oranında artışla 69,3 milyar dolar seviyesine, altın cinsinden rezerv varlıkları %2,4 oranda artışla 40,6 milyar dolar seviyesine yükseldi. Vadesine 1 yıl ya da daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları, bir önceki aya göre %14,5 oranında artarak 23,1 milyar dolar seviyesine yükseldi. Verilere göre ayrıca şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile yükümlülüklerden oluştu. Bu yükümlülükler (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) bir önceki aya göre %7,1 oranda artarak 49,3 milyar dolar seviyesine geldi.

Şahap Kavcıoğlu’nun “Döviz Rezervi” Açıklamaları

Finansın Geleceği Zirvesi’nde konuşan Şahap Kavcıoğlu, söz konusu sunumunda döviz rezervlerine değindi. Kavcıoğlu konuya ilişkin olarak “Rezervlerdeki iyileşme, öngörülerimiz ile uyumlu seyrediyor. Rezervlerimiz 85-90 milyar dolar seviyelerinden yaklaşık otuz milyar dolar artarak 120 milyar doların üzerine çıkmıştır. Swap anlaşmaları, reeskont kredileri, cevherden altın alımı ve zorunlu karşılık adımları bu artışa katkı yapan ana unsurlar oldu.” sözlerini dile getirdi.

Güncel Döviz Kurları

29 Eylül TSİ 08.40 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 8,8751 TL – satış 8,8776 TL
  • Euro alış 10,3776 TL – satış 10,4082 TL
  • İngiliz Sterlini alış 12,0263 TL – satış 12,0454 TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem