Merkez Bankası Politika Faizine Dair Ne Karar Alacak?

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda dolar kuru ve diğer finansal veriler adına tüm gözler bugün başlayıp yarın TSİ 14.00 itibariyle açıklanacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kararlarına çevrilmiş durumda. Merkez Bankası’nın 20 Ocak tarihinde açıklayacağı politika faiz kararının, dolar kuru üzerinde etkisi olması bekleniyor. Bir diğer yandan TCMB’nin faiz kararının ardından hem yurtiçi piyasalarda hem de küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 25 Ocak tarihli toplantısı takip edilecek. Piyasalarda gündemin en sıcak maddeleri arasında merkez bankalarının açıklamaları yer alıyor. Reuters anketinde TCMB’nin politika faizini sabit tutacağı öngörüsü çoğunlukta yer alıyor.

Reuters Anketinde Çoğunluk Faizin Sabit Tutulacağını Düşünüyor

Dolar kuru 13,50 TL civarında hafif dalgalı seyrini korumaya devam ediyor. Bu bölgede dengesini bulan dolar kuru adına TCMB’nin faiz kararı takip edilecek. Bugün başlayıp yarın 14.00’da açıklanacak olan faiz kararında piyasada faizin sabit tutulması beklentisi yoğun olarak yer alıyor. TCMB’nin faiz kararına ilişkin Reuters anketinde, bir katılımcı politika faizinde indirime gidileceği yönünde görüş bildirirken, diğer katılımcıların tamamı faizin %14 seviyesinde sabit tutulacağı yönünde görüş bildirdi.

Faiz Kararı Sonrası Gözler Enflasyon Raporunda Olacak

Yurtiçi piyasalarda Merkez Bankası’nın faiz kararından sonra, Ocak ayı sonunda açıklanacak olan enflasyon raporu ve 3 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek olan olağanüstü genel kurulu da takip edilecek. Cumhuriyet’in haberine göre Ekonomist Haluk Bürümcekçi konuya ilişkin açıklamasında “Hazine’nin TCMB nezdindeki TL mevduatının Aralık ayındaki yüksek bütçe açığı ve devam eden harcama artışları nedeniyle 14 Ocak itibariyle 36,2 milyar TL’ye gerilemiş olması da genel kurulun erken toplanmasında etkili olan unsurlardan biri gibi görünüyor” sözlerini dile getirdi.

Güncel Döviz Kurları

19 Ocak Çarşamba TSİ 11.15 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • Dolar alış 13,6008 TL – satış 13,6139 TL
  • Euro alış 15,4195 TL – satış 15,4382 TL
  • İngiliz Sterlini alış 18,4968 TL – satış 18,5177 TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem