Merkez Bankası Net Rezervleri Azaldı, Dolar Kuru Dengede

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haftalık Para ve Banka İstatistiklerini yayımladı. Merkez Bankası tarafından yayımlanan rapora göre 11 Şubat tarihi itibariyle TCMB brüt rezervleri 600 milyon dolar azalarak 75 milyar 116 milyon dolar seviyesine geriledi. Brüt döviz rezervleri, Merkez Bankası verilerine göre 4 Şubat tarihinde 75 milyar 716 milyon dolar seviyesindeydi.

Merkez Bankası Toplam Rezervleri Artış Gösterdi

Merkez Bankası tarafından yayımlanan rapora göre söz konusu dönemde altın rezervleri 38 milyar 939 milyon dolar seviyesinden, 793 milyon dolar artış göstererek 39 milyar 732 milyon dolar seviyesine yükseldi. 4 Şubat döneminde Merkez Bankası’nın net uluslararası rezervleri 514 milyon dolar seviyesinde düşüş gösterdi. Geçtiğimiz hafta ise net uluslararası rezervler 16 milyar 331 milyon dolar seviyesindeydi ve 11 Şubat itibariyle biten haftada uluslararası net rezervler 15 milyar 817 milyon dolar seviyesine geriledi. Böylece Merkez Bankası’nın toplam rezervleri de 11 Şubat haftasında, bir önceki haftaya göre 192 milyon dolarlık artış göstererek 114 milyar 656 milyon dolar seviyesinden 114 milyar 848 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Piyasalarda Rusya-Ukrayna Gerginliğinin Etkileri

Yurtiçi piyasalarda dolar kuru ise hafif dalgalı seyrini korumaya devam ediyor. Küresel piyasalarda Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin etkileri görülmeye devam ederken, dolar/TL kuru da bu etkilere paralel seyrediyor. Geçtiğimiz gün Ukrayna ordusu ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında yaşanan çatışma küresel piyasaların gündemindeydi. Yaşanan çatışmalar sonrasında Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik olası saldırı ihtimalleri güç kazandı. Haftanın son işlem gününde gelen haberler ile birlikte jeopolitik riskler de hafifledi. ABD ile Rusya’nın dışişleri bakanlıklarının önümüzdeki hafta görüşeceklerine yönelik gelen haberler gerilimi azalttı ve bu gelişme piyasalarda pozitif karşılandı. Yaşanan gelişmeler sonrası TSİ 11.50 itibariyle dolar/TL 13,62 seviyesinde işlem görüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem