Merkez Bankası Faizde İndirime Gidecek Mi?

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül 2021 itibariyle Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarında, peş peşe 4 kez faiz indirim kararı aldı. Eylül ayında başlayan faiz indirimleri sonrası politika faizi Aralık ayında %14 seviyesine çekildi. 2022 yılının ilk PPK toplantısında ise Merkez Bankası, faizi %14 seviyesinde sabit tuttuğunu açıkladı. Merkez Bankası’nın Ocak ayındaki sabit tutma kararından sonra gözler Şubat ayında alınacak karara çevrildi. Piyasalarda beklenti, Merkez Bankası’nın Şubat ayında da faizi sabit tutacağı yönünde oluştu.

Merkez Bankası Faiz Kararını Ne Zaman Açıklayacak?

Merkez Bankası’nın yükselen enflasyon altında faiz indirimlerini sürdürmesi, dolar kurunda tarihi zirvelerin görülmesini tetiklemişti. %19 seviyesinden %14 seviyesine indirilen politika faizi ile birlikte dolar kuru, 8 TL seviyesinden 18,40 TL seviyesine kadar yükselmişti. Öte yandan enflasyonun da son 20 yılın zirvesi olan %50 seviyesine yaklaşması ile birlikte Merkez Bankası faiz indirimlerini durdurmuş ve Ocak ayında faizi %14 seviyesinde sabit tutmuştu. Merkez Bankası, merak edilen faiz kararını 17 Şubat Perşembe günü duyuracak.

Merkez Bankası’nın Faiz İndirimleri Reel Piyasaya Yansımadı

Merkez Bankası’nın politika faizinde yaptığı indirimlere ve hükümetin “düşük faiz” konusunda ısrarlı söylemlerine rağmen kredi faizleri hala yüksek seviyelerde seyrediyor. Merkez Bankası düşük faiz ile kredi kullandırılmasının önünü açmak için politika faizini yüzde 14 seviyesine kadar çekmişti ancak faizdeki bu indirimler piyasaya yansımamıştı. Merkez Bankası’nın faiz kararlarındaki politikasının reel piyasalara yansıyıp yansımayacağı merak ediliyor.

Beklentiler Yüzde 14’ü İşaret Ediyor

Reuters anketinde, yılsonu politika faizi konusunda yanıt veren 9 kurumun medyan tahmini %14 olarak belirlendi. 9 kurum arasında gelen tahminler %9 – %14 bandında yer aldı. Son dönemlerde Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminde sıkça değişiklik yaşanmış olması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz isteminde ısrarcı bir tavır ortaya koyması, üretim ve ihracat ile vari dengede fazla verilmesini öngören ekonomi planına yönelik endişeler gibi etkenler ile TL’nin 2021 yılında dolar karşısındaki değer kaybı %44 seviyesindeydi. Merkez Bankası’nın faiz politikasında atacağı adımlar dolar kuru adına takip edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem