Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı, Dolar Tırmanışa Geçti

Benzer Haberler

Küresel ekonomi piyasalarında gözler ABD Merkez Bankası’nın (Fed), Mayıs ayında gerçekleştirdiği FOMC toplantısının tutanaklarına çevrilmiş durumda. Fed’in 50 baz puanlık faiz artış kararını aldığı toplantıda hangi konuların ele alındığı, Fed’in ilerleyen zamanlarda nasıl bir yol izleyeceği adına takip edilen tutanakların yanı sıra, yurtiçi piyasalarda ise gözler bir süredir Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 26 Mayıs Perşembe günü açıklayacağı faiz kararındaydı. Piyasalarda beklentiler, Merkez Bankası’nın faizi %14 seviyesinde sabit tutacağı yönündeydi. Merkez Bankası beklentilere paralel olarak faizi sabit tuttuğunu açıkladı. Karar metninde “ilave tedbirler” ve “yeni politika adımları” tabirlerinin geçmesi ise dikkat çekti.

Merkez Bankası Faizi Sabit Tuttu

Merkez Bankası (TCMB), Mayıs 2022 Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında faiz kararını açıkladı. Kurul, piyasa beklentilerini şaşırtmayarak politika faizini %14 seviyesinde sabit tuttu. Nisan ayında %70 seviyesine dayanan resmi enflasyonun daha fazla yükselmesinin beklenmesine ve yılbaşında 13,35 TL olan dolar kurunun 26 Mayıs’ta 16,46 TL’ye kadar yükselmesine rağmen Merkez Bankası üst üste 5. PPK toplantısında da faiz artışına gitmeyerek faizi sabit tutma kararı aldı.

Metinde Dikkat Çeken İfadeler Yer Aldı

Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklamasından hemen önce dolar kuru 16,38 TL seviyesinde hareket ediyordu ve kararın ardından dolar kurunda yükseliş yaşandı ve kur 16,46 TL seviyesine kadar tırmandı. Merkez Bankası’nın yayınladığı metinde “Küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkması ile dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir” ifadeleri yer aldı.

Metinde ayrıca “Değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımları devreye alınacaktır” ifadeleri yer alırken “Kurul, güçlendirdiği makroihtiyati politika setini ilave tedbirlerle kararlılıkla uygulamaya devam edecektir” ifadelerinin yer alması dikkat çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem