Merkez Bankası Başkanı “Dolar’daki Yükselişi” Değerlendirdi

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimi kararı sonrası sert yükselişler yaşayan dolar/TL kuru, hükümetin ay başında açıkladığı Orta Vadeli Plan’da (OVP) belirtilen yılsonu kur hedefini neredeyse garanti altına aldı. Hükümet, önümüzdeki 3 yıla ilişkin ekonomi tahminlerini içeren OVP raporlarında, 2021 yılı için ortalama dolar/TL kuru için 8,30 seviyesini hedef olarak açıklamıştı. Merkez Bankası’nın aldığı faiz indirimi kararı sonrası 8,89 TL seviyesini gören dolar kurunun, bu seviyeyi garanti altına aldığı görülüyor.

OVP Raporu İçin Ortalama Neredeyse Garantilendi

Açıklanan OVP raporlarında, Ocak-Ağustos dönemi için 8 aylık ortalamada dolar/TL kuru için 8,03 seviyesi belirlenmişti. OVP’nin açıklandığı Eylül ayı başında ise kur 8,30 TL seviyelerinde dengeleniyordu. Bu kapsamda OVP’de belirtilen 8,30 TL’lik dolar kuru hedefinin yakalanması için Ekim-Aralık dönemini kapsayan süreçte dolar kurunun ortalama 8,84 TL seviyesinde dengelenmesi gerekiyordu. Merkez Bankası kararı sonrası kur, 8,84 TL seviyesinin de üzerine çıktı.

Merkez Bankası Başkanı’nın “Dolar” Açıklamaları

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 27 Eylül tarihinde T24 yazarı Barış Soydan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Kavcıoğlu, söz konusu görüşmede dolar ile ilişkili açıklamalarda bulundu. TCMB Başkanı Kavcıoğlu, dolar kurundaki yükselişler için ABD Merkez Bankası’nı (Fed) işaret etti. Barış Soydan’ın haberine göre Şahap Kavcıoğlu, Eylül ayında dolar kurunda yaşanan yükselişlerin yarısından fazlasının Fed kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarından kaynaklı olduğunu düşünüyor. Habere göre Şahap Kavcıoğlu “doların yükselmesi için bir neden olmadığını” dile getirdi. Haberde “Kavcıoğlu’nun alınan önlemlerle 1 yıl içinde rezervlere yaklaşık 50 milyar dolara yakın para geleceğini öngördüklerini” de belirtildi.

Dolar ve Euro’da Son Durum

Geçtiğimiz hafta boyunca yaşanan sert değer artışları sonrasında 8,90 TL sınırına kadar ulaşan dolar kuru, dün günü yaşanan gevşemeler sonrası 8,81 TL seviyesinde tamamlamıştı. Öte yandan Euro kuru da 10,45 TL seviyesine dayandıktan sonra haftanın açılış gününü 10,31 TL seviyesinde kapatmıştı. Yeni gün açılışında her iki kur da önceki kapanış seviyelerinden giriş yaptı.  Bu süreçte dolar endeksi %0,2 oranında artışla 93,60 seviyesine ulaştı ve öte yandan Euro/dolar paritesi de bir önceki kapanışından %0,2 aşağıda, 1,1675 seviyesinde dengelendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem