Meksika, Kripto Borsalarından Rapor İstiyor

Benzer Haberler

Meksika hükümeti, sanal varlık servis sağlayıcıları (VASP’ler) için kripto para birimi işlemlerini bildirme gerekliliğini hatırlatmak için bir duyuru yayınladı. Duyuruda, bu kurumların 17 Eylül’e kadar belirlenen bir değer eşiğinin üzerindeki tüm işlemlere ilişkin bir rapor sunmaları gerektiği ifade ediliyor. Bunların tümü, yasa dışı kaynaklarla yapılan işlemlerin önlenmesi ve belirlenmesine ilişkin federal yasada mevcut.

Meksika, VASP’lere Hatırlatıcı Verdi

Meksika hükümetindeki yetkililer, sanal varlık hizmet sağlayıcılarına (VASP’ler), müşterilerinden bazı işlemleri ülkenin kara para aklamayla mücadele kurumlarına bildirme yükümlülükleri hakkında bir hatırlatma yayınladı. Bu kurumlar, 87.000 dolardan fazla hareket eden müşteri işlemleriyle ilgili verileri sunması gerekiyor. Yayınlanan hatırlatma duyurusunda, bu bilgilerin 17 Eylül’e kadar düzenleyicilere gönderilmesi gerektiği belirtiyor.

Bu yükümlülükler, kripto para birimi değişim hizmetlerini, rapor edilmeye açık, savunmasız bir faaliyet olarak sınıflandıran Yasa Dışı Kaynaklarla Yapılan İşlemlerin Önlenmesi ve Belirlenmesine İlişkin Federal Yasanın (LFPIORPI) 17. maddesinin XVI. bölümünde yer almaktadır. Bu yükümlülük, ülkede ofisleri olmasa bile, Meksikalı müşterilere hizmet veren borsalara bile ulaşıyor. Bu anlamda bildiride şunlar belirtildi:

“Meksika, 2018 yılında karşılıklı değerlendirmenin kabul edilmesinin ardından gelişmiş bir takip sürecine girmiştir. FATF Karşılıklı değerlendirme Prosedürleri doğrultusunda ülke, o tarihten bu yana aldığı önlemlerle ilgili olarak FATF’ye geri bildirimde bulunmuştur.”

Kurum, Meksika’nın 40 FATF tavsiyesinin 8’inde uyumlu olduğunu ve 22’sinde büyük ölçüde uyumlu olduğunu düşünüyor ve bu da onu FATF’ye uymak için en fazla çabayı gösteren ülkelerden biri haline getiriyor. Geçen 29 Haziran’da, Meksika Maliye Bakanı, kripto para birimlerinin ulusal finansal sistemlerinde kullanılmasının yasaklandığını belirterek, ülkenin kriptoya karşı gösterdiği sert duruşu yineledi.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem