LUNA Olayı Ne? Binance CEO’su LUNA’daki Kaybın Boyutunu Açıkladı

Benzer Haberler

Kripto para piyasalarında geçtiğimiz hafta büyük bir yıkım yaşandı. Piyasa değeri ile geçtiğimiz haftaya kadar en büyük 10 kripto para birimi arasında bulunan LUNA, Terra ekosisteminde yaşanan kriz nedeniyle neredeyse tüm değerini kaybetti. Terra blok zincirinin 2 yerel token’ı olan LUNA ve UST neredeyse tamamen değersiz hale gelirken, yaşanan çöküşün boyutu, Binance borsasının CEO’su Changpeng Zhao’nun açıklamalarıyla bir kez daha gözler önüne serildi. Zhao, LUNA’nın rekor fiyatlara ulaştığı dönemden bu yana LUNA’daki fiyat değişimini, ellerindeki LUNA rezervleri ile açıkladı.

UST ve LUNA Olayı Ne?

Terra blok zincirinde ABD dolarına 1:1 oranda endeksli olan UST stablecoin’i, 9 Mayıs günü bu sabitliği bozdu. Bu bozulma ile artık 1 UST, 1 ABD dolarına denk gelmemeye başladı. UST ile LUNA sisteminde, UST satışlarında LUNA’nın üretiliyor olması, bu bozulma sonrası LUNA’nın da ciddi değer kaybı yaşamasına neden oldu. UST’nin hızla satış baskısına maruz kalmasından sonra aşırı miktarlarda LUNA üretildi ve LUNA neredeyse değersiz oldu. Luna Vakfı bu süreçte elindeki Bitcoin’leri (BTC) satarak dengeyi tekrar kurmaya çalışınca, Bitcoin’de oluşan satış baskısı da Bitcoin’in 25 bin dolar seviyesine kadar gerilemesine neden oldu.

Zhao LUNA’daki Kaybın Boyutunu Açıkladı

Kripto para piyasasında geçtiğimiz hafta yaşanan bu gelişmelerin ardından, işlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, Twitter’dan bir açıklama yaptı. Ünlü CEO paylaşımında, 2018 yılında aldıkları 15 milyon adet LUNA’nın, varlığın fiyat rekoru kırdığı dönemde 1,6 milyar dolara ulaştığını ancak bu değerin şimdi ise 3 bin dolara kadar gerilediğini dile getirdi. Zhao açıklamasında “LUNA’lar hala o adreste duruyor. Hiçbir zaman oradan hareket etmedi ve hiç satılmadı” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem