LUNA Çöküş Yolunda Yatırımcı Sayısını Katladı!

Benzer Haberler

Kripto para piyasalarında geçtiğimiz günlerde bilindiği üzere UST ve LUNA krizi yaşandı. Sistem gereğince, arkasında Terraform Labs şirketinin yer aldığı Terra blok zincirinde bulunan UST ve LUNA, UST’nin dolar karşısındaki sabitliğini kaybetmeye başlamasıyla birlikte çöküşe geçti. Yaşanan bu çöküş sonrası kripto para piyasalarından milyarlarca dolar tasfiye olurken, dünya genelinde birçok yatırımcı da devasa boyutlarda zarar etti. Güney Kore’de Terraform Labs’ın kurucusu Do Kwon’un bazı yatırımcıların tehditleriyle karşılaşırken, Kore’de herkesi şaşırtan bir rapor ortaya çıktı. Söz konusu rapora göre Güney Kore’de LUNA yatırımcı sayısı, LUNA’da yaşanan çöküşten sonra neredeyse 3 katına çıktı.

LUNA ile İlgili İlginç Rapor

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu’na bağlı olan Mali İstihbarat Birimi (FIU), ilginç bir veri paylaştı. Salı günü Güney Kore Ulusal Meclisi’nde, UST ve LUNA’da yaşanan çöküş sonrası oluşan mağduriyetlerle birlikte “Dijital Varlıklar Acil Kontrol ve Tüketici Koruma Yasası” görüşmeleri gerçekleştirildi. Görüşmelere, FIU tarafından sunulan rapor damgasını vurdu. Söz konusu rapora göre LUNA yatırımcı sayısı Güney Kore’de çöküşten sonra yaklaşık 3 katına çıktı.

LUNA Yatırımcı Sayısı Arttı

FIU’nun söz konusu araştırma raporuna göre LUNA ve UST’de çöküş yaşanmadan önce Güney Kore’de yaklaşık 100 bin LUNA yatırımcısı bulunuyordu. Çöküşten sonra yatırımcı sayısının çok ciddi oranda azalması beklenirken, sayının 10 gün içinde 280 bini aştığı öğrenildi. FIU söz konusu raporunda LUNA’da yaşanan çöküş krizini “Ölüm Girdabı” olarak tanımlarken, ayrıca Güney Kore’de Terra ekosistemine güven kalmadığı bilgisi de rapordaki yerini aldı.

LUNA Erişimleri Kısıtlandı

FIU raporunda öte yandan UST’nin de dahil olduğu algoritmik stablecoin’lerin bundan sonra yatırımcılar tarafından daha fazla sorgulanacağı yorumu da yer aldı. Raporda, Güney Kore’deki borsaların LUNA’yı delist etmeye başlamasıyla birlikte yatırımcıların LUNA erişiminin kısıtlandığı ancak yatırımcı sayısının buna rağmen 3’e katlandığı belirtildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem