Kurumsallar Çin Yasağında BTC Fırsatı Görüyor

Benzer Haberler

Kripto para piyasaları son dönemlerde bir kez daha volatil bir yapıya sahip olduğunu net şekilde gözler önüne serdi. 2021 başlarında hızla büyüyen sektör, yaşanan değer artışlarıyla dikkatleri çekti. Bu değer artışları rekor düzeylere ulaştıktan sonra, Mayıs ayında büyük bir çöküş yaşandı. Ardından gelen toparlanmalarla sektör yeniden değer artışlarına geçti ve Eylül ayında yine sektörde ani değer kayıpları görüldü. Bu fiyat oynaklığında, Bitcoin (BTC) ve beraberinde neredeyse tüm altcoinler paralel şekilde hareket etti. Son olarak piyasada, yakın dönemde Çin’in yasaklama haberleriyle bir kez daha düşüşler görüldü. Çin’den gelen haberlere bağlı olarak yaşanan düşüşlerde, kurumsalların alım fırsatı gördükleri ortaya çıktı.

CoinShares Raporu ve BTC

Dijital varlık yöneticisi CoinShares’in sunduğu raporlara göre kurumsal yatırımcılar, Çin’den gelen olumsuz haberlere bağlı olarak yaşanan değer kayıplarını alım fırsatı olarak değerlendiriyor. Rapora göre kurumsallar, söz konusu olumsuz haberlere rağmen, Bitcoin’e piyasadaki diğer kripto varlıklara göre en büyük sermaye girişini sağlıyor. CoinShares raporunda konuya ilişkin olarak şu ifadeler yer alıyor:

“Yapılan girişler, Çin yasağı gibi dijital varlıklar için son zamanlarda yaşanan sıkıntılı gelişmelerin bir fırsat olarak görüldüğünü gösteriyor. Bitcoin, herhangi bir yatırım aracına göre en büyük girişini gördü ve miktar toplamda 50 milyon doları buldu.”

Çin’de Neler Olmuştu?

Hatırlanacağı gibi Çin’in merkez bankası konumunda olan Çin Halk Bankası, geçtiğimiz hafta bir açıklama yapmıştı. Yapılan açıklamada Çin Halk Bankası, ülkedeki kripto para bağlantılı tüm işlemlerin illegal sayılacağını duyurmuştu. Ayrıca açıklamada, ülkede kripto para borsalarında çalışanların da yasadışı faaliyet yürütmüş sayılacakları ifade edilmişti. Çin’den bu açıklamaların gelmesinden hemen sonra, 45 bin dolar seviyesinde seyreden BTC 42 bin dolar bandına kadar gerilemiş, ardından 40 bin dolar seviyesini görmüştü. Sonrasında ise BTC, yeniden toparlanarak 45 bin dolar seviyesine doğru hareketlenmişti.

ETH, Rapora Göre Bitcoin’i Takip Etti

Dijital varlık yöneticisi CoinShares, ayrıca raporunda Ethereum’a (ETH) da yer verdi. CoinShares, ETH 2.0 üzerindeki stake miktarından dolayı ETH’nin, Bitcoin’i yakından izlediğini belirtti. Konuya ilişkin olarak raporda “Ethereum geçtiğimiz hafta 29 milyon dolarlık girişle Bitcoin’i takip etti. ETH 2.0’a yatırılan miktar arttıkça Ethereum için duyarlılık canlı kaldı.” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem

Parasanal mobil uygulamasını indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Uygulamayı İndir
X