Küresel Piyasalarda Pozitif Rüzgar Esiyor

Benzer Haberler

ABD tahvil faizlerindeki yükseliş ve emtia fiyatlarındaki artışın etkisi ile haftanı ilk yarısında riskli varlıklardan kaçış teması etkili olurken, yaşanan son gelişmelerle beraber küresel piyasalardaki risk algısı da farklılık gösterdi. Küresel piyasalardaki riskli varlıklardan kaçış eğilimi Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ve aşı cephesinde yaşanan olumlu gelişmelerin etkisi ile yön değiştirdi. Haftanın ikinci yarısında küresel piyasalardaki hisse senetleri toparlanma yaşamaya başladı. Powell’ın açıklamaları ve aşı gelişmeleri borsalarda yükseliş yaratırken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de düşüş görülmedi. Tahvil faizleri getirisi yeniden son bir yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 1.4’ün üzerine çıktı.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları sonrasında teknoloji hisselerindeki düşüşe rağmen Wall Street hisselerinde yükseliş meydana geldi. Çarşamba gününü yüzde 1 civarındaki yükselişle kapatan Wall Street endeksleri yeni günde de yukarı yönlü ivmelerini devam ettiriyor. ABD vadelilerinin artı yönde hareket ettiği yeni işlem gününde Dow Jones endekslerinde de yeni rekor kaydedildi.

ABD piyasalarında yaşanan yükseliş Asya endeksleri üzerinde de olumlu etkiler bıraktı. Asya hisselerinde bugün yükseliş kaydediliyor. Dün vergi haberlerinden kaynaklı sert düşüş yaşayan Hong Kong Hang Seng hisseleri bugün ise toparlanma kaydetmeye başladı.

Fed Başkanı Powell’ın Açıklamaları Hisse Senetlerini Yükseltti

Küresel piyasalarda negatif esen rüzgarı yön değiştirmesinde Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları önemli ölçüde etki gösterdi. Powell dün yaptığı açıklamaları ile ABD ekonomisinde tam iyileşme olduğunu söylemek için zamana ihtiyaç olduğunu ve ekonomik görünümün pozitife çevrilmesi için uzun bir yol izleneceğini belirtti. Powell’ın fiyatlardaki artışın enflasyonun sürekli yüksek kalmasına neden olmayacağını açıklaması da küresel piyasalardaki yükselişi destekleyen etmenler arasında yer aldı. Powell enflasyonun tek  seferlik artış ile yükselmediğini, artışın yıllar boyunca tekrar ederek yükselmesi gerektiğini belirtti.

Aşı Gelişmeleri Pozitif Etki Yaratıyor

Jerome Powell’ın açıklamalarının yanı sıra aşı cephesinden gelen olumlu haberler de küresel piyasalardaki yükselişi destekledi. Moderna şirketinden gelen doz yükseltme haberleri gibi olumlu gelişmeler risk iştahını arttıran bir noktada durdu. Aşı çalışmaları ve Powell açıklamaları ile piyasalardaki risk algısı değişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem