Kriptolar Çakıldı! İşte Nedenleri

Benzer Haberler

Kripto para piyasaları, geçtiğimiz haftalarda gelen düşüşler ve bu düşüşler sonrası gelen toparlanmalar ile birlikte yatırımcıları umutlandırmıştı. Ancak 20 Eylül tarihinde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) önce 45 bin dolar seviyesine geriledi, ardından gece saatlerinde de tekrar 42 bin dolar bandına kadar çekildi. Bitcoin’in geri çekilmeleri, altcoin piyasasında da geri çekilmelerle etkisini gösterdi. Neredeyse tüm kripto para birimleri, bu süreçte Bitcoin’i takip ederek, ona paralel şekilde değer kayıpları yaşadı. Uzmanlar, kriptolardaki bu ani düşüşlerin arkasında 3 temel etken olduğunu ifade ediyor.

Kripto Para Piyasasında Düşüşler Hakim

Kripto para birimleri, özellikle kripto karşıtı isimler tarafından genellikle volatilite üzerinden eleştiriliyor. Birçok kişi, kriptoların volatil yapısından dolayı, geleneksel finansal sistemlerde görülen risklerin çok daha fazla görüldüğünü ifade ediyor. Bu durum her ne kadar tartışmaya açık olsa da kripto para birimleri genel tabloda, son birkaç haftalık süreçte volatil yapıda olduklarını bir kez daha net şekilde gösterdi. 7 Eylül tarihinde 52 bin 900 dolar seviyesine dokunan Bitcoin, son 24 saatte %7’den fazla değer kaybetti. Uzmanlara göre bu düşüşlerin arkasında 3 temel faktör var.

Etken: Evergrande Olayı

Uzmanlar, düşüşü tetikleyen en büyük etkenin Evergrande olayı olduğunu ifade ediyor. Çin’in dev gayrimenkul şirketinin 300 milyar dolarlık borcunu ödeyememesi ve çalışanlarından borç aldığı iddiaları, şirketin battığı iddialarını gündeme getirdi. Bu iflas iddiaları, birçok yatırımcıya 2008 mali krizini anımsattı ve yatırımcılar, panikle olası bir kriz öncesi varlıklarını nakde çevirdi.

Etken: SEC Başkanı Gensler’in Yapacağı Açıklamalar

Uzmanlar ikinci etken olarak ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in, 21 Eylül TSİ 19.00’da yapacağı açıklamaların olduğunu ifade ediyor. Daha önce Gensler, kriptoların çoğunun menkul kıymet olduğunu ve bu alanın daha fazla düzenlenmesi gerektiğini ifade etmişti. Bu nedenle de uzmanlar, yatırımcıların panik satışlarına başlamış olabileceğini belirtiyor.

Etken: Fed Toplantısı

Piyasada görülen söz konusu geri çekilmelerde uzmanlar, bir diğer önemli etken olarak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gerçekleştireceği toplantıyı işaret ediyor. Bu toplantıdan çıkacak olan kararların, küresel piyasalarda dolar üzerinde etkili olacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle, kararların kripto para piyasalarında da etkili olması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem