Kripto Piyasalarındaki Sert Düşüşlerin Nedeni Belli Oldu

Benzer Haberler

Kripto para piyasaları, Rusya’nın Ukrayna’ya resmen savaş ilan etmesi ile birlikte hızlı bir düşüş yaşadı ve savaşın ilk gününde Bitcoin (BTC), 34 bin dolar bandına kadar çekildi. Ardından geçtiğimiz günlerde kripto para piyasasında hızlı bir toparlanma görüldü ve Bitcoin 45 bin dolar seviyesinin üzerine kadar tırmandı. Bitcoin’deki sert yükseliş ile birlikte Ethereum (ETH) da yükseliş eğilimine girdi ve bu süreçte 3 bin dolar seviyesinin üzerini gördü. Bitcoin ve Ethereum’daki hızlı toparlanmalar, genel anlamda altcoin piyasasına da yansıdı ve altcoinler de bu süreçte yükselişe geçti. Ancak piyasalardaki bu yükselişler, Cuma günü yerini sert düşüşlere bıraktı. Piyasadaki düşüşün nedeni de belli oldu.

Bitcoin ve Ethereum Fiyatları Geri Çekildi

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, kripto para piyasalarına çift yönlü şekilde yansıdı. Savaşın başladığı gün küresel piyasalarda risk iştahının azalması ile birlikte yatırımcılar güvenli liman olarak değerlendirilen altına yönelirken, daha riskli kabul edilen kripto paralardan uzaklaştı. Kripto para piyasalarında da bu gelişme ile hızlı bir düşüş yaşanmıştı ancak kripto paraların işlevsel olması, ilerleyen günlerde sert değer artışlarını getirdi. Gelen bu artışlar sonrası Bitcoin 45 bin doların üzerine çıkarken, Ethereum da 3 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmıştı. Ancak piyasalarda Cuma günü görülen düşüşler sonrası Bitcoin 41 bin dolar seviyesine kadar geriledi, Ethereum da bu süreçte 2 bin 600 dolar bandına çekildi.

Kripto Para Piyasalarında Neden Sert Düşüşler Yaşandı?

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın 9. gününde Rus askerleri, Ukrayna’nın Enerhodar şehrinde bulunan, Avrupa’nın da en büyüğü olan Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırdı. Saldırı sonucu nükleer santralde yangın çıktı ve yaşanan gelişmeler küresel medyada da gündeme geldi. Nükleer santrale gerçekleştirilen saldırı sonrası çıkan yangın endişeleri arttırdı. İtfaiyeciler çıkan yangını kontrol altına aldı ancak saldırının etkisi ile kripto paralarda sert düşüşler yaşandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem