Kripto Paraların Fiyatını Etkileyen 5 Faktör

Benzer Haberler

Bilindiği üzere kripto paralar, geleneksel yatırım araçlarına göre daha hassas bir yapıya sahiptir. Genelde piyasaları manipüle edebilecek kişiler ve kuruluşlar, bu hassasiyetin önemli bir parametresi olmuştur. Örneğin Elon Musk, Bill Gates gibi önemli kişiler, Avrupa Merkez Bankası, Bank of Amerika gibi önemli kuruluşlar, kripto paraların fiyatını önemli derecede etkileyebilir.

Bitcoin gibi diğer tüm kripto paralar, yatırım araçlarına göre fiyatları oldukça hızlı değişen ve volatilitesi yüksek varlıklardır. İşte 0,0008 USD ile başlayan, yaklaşık 10 yıllık kısa bir süre içerisinde değerini milyonlarca katına çıkaran Bitcoin ve yaklaşık 2800 adet Altcoinin fiyat değişimini etkileyen 5 faktör.

1. Arz ve Talep

Arz ve talep ilişkisi diğer tüm yatırım araçlarında olduğu gibi kripto para piyasasındaki fiyat değişimini etkileyen başlıca faktörler arasında geliyor. Kripto paraların çoğu sınırlı bir arza sahiptir. Belirli bir kripto para birimindeki kısıtlı arza karşılık artan talep, ilgili kripto para biriminin fiyatının artmasını sağlar. Arzın yüksek talebin ise düşük olduğu tam tersi durumda ise ilgili kripto paranın fiyatında düşüş meydana gelir.

2. Regülasyonlar

Her yatırım enstrümanında olduğu gibi kripto para piyasasında da regülatörlerin etkisi büyüktür. Hemen her ülkeden belirli aralıklarla kripto paralara yasal konularda neler yapılabileceği hakkında çeşitli haberler çıkmaktadır. Kripto paralar para birimi olarak tanınmalı mı yoksa sadece varlık olarak mı kabul edilmeli, tamamen yasaklanmalı mı ya da sıkı bir şekilde regüle mi edilmeli gibi konularda birçok ülkede sık sık gelişmeler meydana gelmektedir. Regülasyonların kripto para fiyatları üzerindeki etkisi anında gözlemlenebilir.

3. Güncel Olaylar

Güncel gelişmeler kripto paralarla ilgisiz gibi görünse de fiyatları etkileyebilmektedir. Yatırımcıların bir fiat para birimine olan güvenleri siyasi veya ekonomik nedenlerden ötürü kaybolursa kripto paralara yönelmeleri oldukça olasıdır ki bu da fiyatlarda artışa sebep olabilir. Bazı uzmanlar ise dünya genelinde siyasi ve ekonomik atmosferin kötüleşmesi halinde güvenli liman olarak görülen altına olan ilginin kripto paralara yönelebileceği düşünülmektedir.

4. Spekülasyonlar

Bazı spekülatif yatırımcılar kripto para birimlerinden hızlıca al sat yaparak kazanç sağlamayı hedefler. Bu da piyasada kısa süreli dalgalanmalara neden olabilir. Özellikle, bir kripto para biriminin çok büyük miktarını elinde tutan ve “balina” olarak adlandırılan yatırımcıların gerçekleştirdiği spekülatif alım satımlar piyasada çok büyük etkiler yaratabilmektedir.

5. Yeni Kripto Para Birimleri

Kripto para piyasasında son yıllarda oldukça fazla altcoin üretilmiş ve üretilmeye de devam etmektedir. Piyasadaki kripto para sayısı yaklaşık olarak 2600’ü geçmiş durumdadır ve her yeni çıkan ICO piyasada bölünmelere neden olur. Para bir kripto paradan diğerine aktıkça fiyatlar da doğal olarak bundan etkilenir. Yatırımcıların yatırım yapmadan önce yeni kripto paraları derinlemesine incelemeleri ve buna göre hareket etmeleri büyük kayıplar yaşamamak adına oldukça önem arz etmektedir.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem