Kripto Paralar Zihinsel Sağlık Sorununa Yol Açabilir Mi?

Benzer Haberler

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), özellikle 2021 yılının başlarında elde ettiği devasa büyümelerle birlikte birçok kişi tarafından eleştirildi. Bitcoin’in bu süreçte eleştirilere en çok maruz kaldığı konu ise volatil bir yapıda olması oldu. Zira Bitcoin, her ne kadar 2020 sonlarında başlattığı büyük ralliyi 2021 yılının ilk 4 ayında sürdürmüş olsa da bu ralli sürecinde sıkça fiyat oynaklığı yaşadı. Bitcoin’e gelen eleştiriler de bu nedenle volatilite üzerinden geldi. Ancak buna rağmen Bitcoin, uzun vadede bakıldığında yükseliş eğilimini koruduğunu gösterdi. Son günlerde ise Bitcoin’in volatil yapısı yeniden eleştirilere konu olmaya başladı. Görülen bu volatilite sonucu oluşan endişe ortamında, Elon Musk da kripto para fiyatlarını takip etmenin akıl sağlığına zarar verebileceğini düşündüğünü ifade etti.

Bitcoin’de Volatilitenin Örnekleri

Bitcoin, sadece son 1 haftalık süreçte çok sık biçimde çift yönlü fiyat grafikleri çizdi. 60 bin dolardan 58 bin dolara, hemen ardından tekrar 62 bin dolara ve sonrasında 57 bin 820 dolara hareket eden Bitcoin, yeni günde tekrar 60 bin doların üzerine hareket etti. Bu fiyat hareketliliği de haliyle piyasalara volatilite olarak yansıdı. Oluşan tabloda fiyat oynaklıklarını takip etmenin, zihinsel sağlık sorunlarına yol açabileceği fikri gündeme gelmeye başladı.

Elon Musk, Billy Markus’un Paylaşımına Destek Verdi

Dogecoin’in (DOGE) kurucularından Billy Markus, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Kripto para fiyatlarını takip etmenin zihinsel sağlık sorunlarına yol açabileceğine oldukça eminim” sözlerini dile getirdi. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk da bu paylaşıma, onay veren emoji ile yorum yaptı. Billy Markus’un bu paylaşımı, Bitcoin’in dakikalar içinde %7 oranında değer kaybetmesinden sonra geldi.  Bu fiyat hareketlilikleri, piyasadan on milyonlarca doların silinmesine neden oldu. Uzmanlar, kripto para fiyatlarını takip etmenin, bir çeşit kompulsif kumar bağımlılığı olarak değerlendirilebileceğini ifade ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem

Parasanal mobil uygulamasını indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Uygulamayı İndir
X