Kripto Para Ekosistemi Ukrayna’ya Desteklerini Arttırıyor

Benzer Haberler

Bilindiği üzere Rusya, 24 Şubat Perşembe sabahı Ukrayna’ya karşı işgal harekatını başlattı ve Rus birlikleri, Donbas bölgesi başta olmak üzere ülkenin dört bir yanına saldırıya geçti. Rusya’nın askeri operasyon başlattığı Ukrayna’ya savaşın başlaması ile birlikte sivil toplum örgütlerinden destekler gitmeye başladı. Ukrayna ordusuna ve halkına destekler gönderilmeye devam ederken, bu desteklere kripto para ekosistemi de dahil oldu. Ukrayna’ya ulaştırılmak istenen destekler için kripto para ekosisteminin kullanılması dikkatleri çekerken, öte yandan Bitcoin (BTC) diğer birçok kripto para biriminin de yoğun şekilde kullanılıyor olması da gündeme geliyor.

Kripto Para Borsalarından Destekler Geliyor

Gelen son bilgilere göre küresel çapta en büyük kripto para borsalarından biri olan Crypto.com, Ukrayna halkına destek olmak için 1 milyon dolarlık bağışta bulundu. Crypto.com’un CEO’su Krsi Marszalek konuya ilişkin olarak Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, tüm kripto para topluluğunu insani çabaları desteklemek adına ellerinden geleni yapmaya davet etti. Öte yandan ABD’nin ve dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan FTX borsası da Ukraynalı kullanıcıların her birine 25 dolarlık bağışta bulunduklarını açıkladı. FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Twitter üzerinden konuya ilişkin yaptığı açıklamada “FTX’te her Ukraynalıya 25 dolar gönderdik. Yapmanız gerekeni yapın” dedi.

Bölgede Bitcoin Kullanımı Yoğunlaşıyor

Ukrayna ordusuna ve halkına gönderilen destekler büyümeye devam ederken, ülkede yaşanan finansal zorluğun da başta Bitcoin olmak üzere çeşitli kripto para birimleriyle aşılmaya çalışıldığı görülüyor. Bitcoin fiyatından bağımsız bir şekilde bu alana yönelik ilgi artmaya devam ederken, konuya ilişkin bir örnek, Ukrayna’da görev yapan Danimarkalı 2 muhabirden geldi. Muhabirler, ülkede şu an nakit bulmanın zor olduğunu, ATM’lerin kullanılamadığını ve insanların araba almak için Bitcoin kullandığını açıkladı. Ardından muhabirler 0,059 Bitcoin karşılığında bir adet Mazda 3 satın aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem