“Kripto Karşıtı” Yellen Olumlu Konuştu, Bitcoin Yükselişe Geçti

Benzer Haberler

Kripto para piyasaları, yükseliş eğiliminde geçen ve Bitcoin’in (BTC) yukarı yönlü hareketleri ile geride kalan haftanın ardından, hafta sonuna da yükseliş hareketleri ile giriş yaptı. Son dönemlerde çift yönlü fiyat hareketlerinin görüldüğü kripto para piyasalarında, 26 Mart Cumartesi günü yukarı yönlü sert bir fiyat hareketliliği yaşandı. Söz konusu hareketlilikte öncü yine Bitcoin olurken, Bitcoin fiyatı sabah saatlerinde gelen hareketlenme ile birlikte 45 bin dolar seviyesinin üzerine kadar çıktı. Bitcoin’in yukarı yönlü sert hareketi, altcoin piyasasını da genel anlamda etkiledi. Bitcoin’in yukarı yönlü ivme kazanmasında ise ABD’den gelen açıklamalar etkili oldu.

ABD Hazine Bakanı’nın Açıklamaları

Özellikle 2021 yılında kripto para piyasaları hızla ilgi ve popülaritesini artırırken sık sık kripto para karşıtı açıklamalarda bulunarak dikkatleri çeken ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para toplulukları tarafından “kripto karşıtı” olarak tanınıyor. Kripto paraların kara para aklama işlemlerinde, terörü finanse etme işlemlerinde ve birçok yasadışı faaliyette kullanıldığını iddia eden Yellen, CNBC’ye yaptığı son konuşmasında ise kripto paralar ile ilgili olarak beklenmedik bir şekilde oldukça ılımlı açıklamalarda bulundu.

Yellen açıklamalarında, “Kripto paralar hızla büyüyen bir sektör haline geldi. Ticari işlemlerde olmasa da çoğu ABD vatandaşlarının yatırım kararı almasında önemli bir rol oynuyor. Başkan da kısa bir süre önce kripto paraların regülasyonu konusunda kurumları görevlendiren kararnameyi imzaladı” sözlerini dile getirdi.

BTC Hızla Yükselişe Geçti, 45 Bin Doların Üzerine Çıktı

Yellen açıklamalarının devamında ise kendisinin kripto paralara karşı finansal istikrar, yatırımcıların korunması ve yasadışı faaliyetlerde kriptoların kullanılması konularında şüpheli olduğunu belirtirken, yine de ödeme sistemleri ve inovasyon konularında kripto paraların birçok faydasının olduğunu dile getirdi. Yellen “İnovasyonu destekleyici bir duruma gelmesi için bu konuda uygun regülasyonları hazırlayacağız” dedi. Yellen’ın açıklamaları sonrası Bitcoin 45 bin doların üzerini gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem