DeFi Korsanlarından Korunmanın Yolları

Benzer Haberler

Zincirler arası protokol Poly Network, 10 Ağustos 2021’de 611 milyon dolarlık bir saldırıya uğradı. Hacker, kripto tarihindeki en büyük hırsızlığı gerçekleştirmek için DeFi platformundaki kriptografik zayıflıklardan yararlandı. Kripto güvenlik firması Cipher Trace’e göre, toplam kripto suçu düşerken DeFi hack’leri daha yaygın hale geliyor.

DeFi hack’leri, belirli aralıklarla meydana gelen önemli hack ve hırsızlıklarla kripto suçunun temel dayanağı haline geliyor. Cipher Trace araştırması, 2019’da 4,5 milyar dolar olan toplam kripto para zayiatının 2020’de 1,9 milyar dolara olduğunu, bunun yanında 2021’in ilk yedi ayında 681 milyon dolar değerinde kripto para zayiatı olduğunu bildirdi. DeFi’nin büyümesi, düşen dolandırıcılık oranlarına katkıda bulundu. Ancak siber suçlular artık kripto para birimine yöneliyor. Bunun yerine DeFi platformlarını hacklemek soygunculara daha cazip geliyor. DeFi protokollerinin güvenliklerini güçlendirmesi gerekiyor. Ancak bu, endüstrinin yeni durumu ve DeFi uygulamalarının ve teknolojisinin sürekli hızlı gelişimi nedeniyle uzun vadeli bir süreç olacak. DeFi’ye yapılan yatırımlar ve akıtılan paralar sebebiyle, hackerler daha saldırgan ve daha sistematik bir şekilde saldırıya geçti.

Defi Saldırısına Uğrama Riskinizi En Aza İndirin

  1. Bir bilgisayar korsanından asla para istemeyin. Çaresiz ve aptal kullanıcılar, çalınan jetonlardan pay almak için Poly Network korsanına hediyeler ve mesajlar gönderiyor. Bilgisayar korsanı, bir cüzdan sahibine 13.37 ETH (yaklaşık 42.000 $ değerinde) gönderdi ve onları Tether’in çalınan fonlarını dondurması konusunda uyardı. Bilgisayar korsanının cüzdanından yapılan transferler, beyaz şapkalıların ve kanun uygulayıcıların fonları izlemesini ve kurtarmasını daha sıkıcı hale getirir. Bu sebeple suç ortağı veya kara para aklayıcı olarak yargılanma riskiniz vardır.
  2. DeFi etkinliği için ayrı cüzdan adresleri kullanın. Etkileşimde bulunduğunuz her DeFi platformu için ayrı bir cüzdan adresi kullanmak, platformun saldırıya uğraması durumunda bir kayıp olayına maruz kalmanızı en aza indirir. Tüm kripto paranızı aynı cüzdana koymayın.
  3. Cüzdan onaylarınızı düzenli olarak kontrol edin. Artık bir DeFi projesinde stake yapmıyorsanız, o projenin cüzdanlarınıza erişim haklarını iptal edin.
  4. Merkezi bir borsa gibi bir üçüncü taraf aracılığıyla DeFi projeleriyle etkileşim kurma seçeneklerini keşfedin. İyi bir merkezi borsa sizi DeFi platformundaki güvenlik risklerinden koruyabilir ve yatırımınızdan geri dönüş sağlamaya devam edecektir.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem