Kavcıoğlu’nun Açıklamaları Öncesi Dolar Kritik Bölgede

Benzer Haberler

Dolar kuru, 23 Eylül tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Eylül Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkan 100 baz puanlık faiz indirimi kararı sonrası 8,95 TL seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların zirvesini görmüştü. Ardından, geçen süreçte bu seviyenin altında hafif dalgalı seyreden dolar kuru, geçtiğimiz haftanın son işlem gününden tekrar atağa geçerek bu seviyenin de üzerine çıkmış ve 8,9750 TL seviyesine kadar yükselerek tarihi zirvesini yenilemişti. Piyasa yorumcuları ve uzmanlar, dolar kurundaki bu yükselişte Reuters’in “Erdoğan son TCMB Başkanı’ndan da soğuyor” başlıklı haberinin de etkili olduğunu ifade etmişti. Dolar kurundaki tarihi zirveler sonrası gözler, bugün Şahap Kavcıoğlu’nun yapacağı açıklamalara çevrildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Görüşmeleri Takip Edilecek

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 11 Ekim Pazartesi günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerde konuşacak. Söz konusu görüşmeler ise TSİ 14.00’da başlayacak. Kavcıoğlu’nun bu görüşmelerde dolar kuruna ve Türk Lirası’na ilişkin yapacağı açıklamaların, kur üzerinde etkili olması bekleniyor. Daha önce Kavcıoğlu, manşet enflasyondan çekirdek enflasyona geçişin öneminden bahsetmiş ve dolar kurunda bir artış gözlenmişti. Kavcıoğlu’nun bugünkü açıklamalarının da yurtiçi piyasalarda seyri belirleyeceği tahmin ediliyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde Ağustos ayı işsizlik ve ödemeler dengesi verileri, Hazine’nin altın cinsi iş borçlanmaları değerlendirilecek. Kavcıoğlu’nun da katılacağı bilgilendirme sunumu piyasalar adına yakından takip edilecek.

Enflasyon 2,5 Yılın, Dolar Tüm Zamanların Zirvesinde

Reuters haberinin tetiklediği dolar kuru yükselişlerde, geçtiğimiz hafta farklı önemli faktörler de kendisini gösterdi. Dolar kurundaki yükselişlerde ana belirleyici etkenler, Merkez Bankası’nın para politikasına ilişkin oluşan endişeler ve doların küresel piyasalarda yaşadığı değer kazançları oldu. Merkez Bankası’nın 100 baz puanlık faiz indirimi kararı vermesinden önce 8,3 TL seviyesinde olan dolar kuru, şimdilerde 9,00 TL seviyesinin altında ve bu bölgeye doğru yükselişte seyrediyor. Türk Lirası’ndaki değer kaybı, Eylül ayı başından bu yana %8 seviyesine yaklaştı. Öte yandan enflasyon ise %19,58 ile 2,5 yılın zirvesinde bulunuyor.

Güncel Döviz Kurları

Haftanın ilk işlem gününde TSİ 11,25 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD doları alış 8,949 – satış 8,9506
  • Euro alış 10,3495 – satış 10,3573
  • İngiliz Sterlini 12,1985 – satış 12,2096

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem