Kasım’da Dolar ve Altın Fiyatlarında Neler Etkili Olacak?

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda dolar kuru adına geçtiğimiz 2 aylık süreçte en belirleyici unsur Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Eylül ve Ekim ayları Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarında aldığı politika faiz kararları oldu. Eylül ayında 100 baz puanlık faiz indirimine giden ve ardından Ekim ayında da 200 baz puanlık faiz indirimine giden Merkez Bankası’nın kararları neticesinde, dolar kuru tarihi rekor seviyelerine yükseldi. Dolar kurundaki bu yükselişleri ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamalar da hızlandırdı. Öte yandan küresel piyasalarda da ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantılarından çıkan kararlar doların yön belirlemesindeki en önemli etken oldu. Kasım ayında TCMB ve Fed toplantıları ne zaman olacak?

Kasım Ayında Politika Faiz Toplantıları Takip Edilecek

Dolar kurundaki yükselişe paralel olarak yükselen döviz kurları ile birlikte bu değer artışları yurtiçi piyasalarda altın fiyatlarına da yansıdı. Gelen yükselişlerle birlikte altın fiyatları da tarihi zirvelerine ulaştı. Yurtiçi piyasalarda yükselen altın fiyatlarının yanı sıra küresel piyasalarda ONS altının yükselişe geçip geçmeyeceği ise merak konusu oldu. Yurtiçi piyasalarda döviz kurları ve altın fiyatları için Kasım ayında TCMB toplantıları takip edilecek. Öte yandan küresel piyasalarda ONS altın fiyatları için de Fed toplantıları takip edilecek.

Fed Kararları ONS Altını Nasıl Etkileyecek?

Piyasa analistleri, Fed toplantılarından olası bir faiz indirim kararının çıkması durumunda ONS altında yukarı yönlü hareketliliklerin görülebileceğini ifade ediyor. Öte yandan TCMB’nin politika faizinde artışa gitmeyeceği beklentileri güçlenirken, Kasım ayında faizin sabit bırakılacağı ya da bir kez daha indirim uygulanacağı beklentileri de artıyor.

TCMB ve Fed Toplantı Tarihleri

Her yıl 8 defa toplanan Fed, 2021 yılının 7. toplantısını 2-3 Kasım tarihlerinde gerçekleştirecek. Fed son olarak 21-22 Eylül toplantısında politika faizini 0 – 0,25 aralığında sabit bırakmıştı. Fed yılın son toplantısını da 14-15 Aralık tarihlerinde gerçekleştirecek. Öte yandan TCMB ise Kasım ayı PPK toplantısını 18 Kasım tarihinde gerçekleştirecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem