JPMorgan, BTC Yükselişinin 3 Ana Etkenini Açıkladı

Benzer Haberler

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Nisan ayında 64 bin 890 dolar seviyesini görerek tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Her rekor sonrası BTC’de yaşanan geri çekilmeler, bu zirve seviyesinden sonra da görüldü. Yaklaşık 1 ay boyunca bu geri çekilmenin etkisinde kalan BTC’den ilerleyen dönemlerde daha yüksek fiyat seviyeleri beklenirken, 19 Mayıs tarihinde BTC 30 bin dolar seviyesine geriledi. Haziran ayının tamamı ve Temmuz ayının büyük bir kısmı da düşüş eğiliminde geçti. Ağustos ayında başlayan toparlanmaların ardından Bitcoin, Eylül ayında 50 bin doların üzerini gördü. Ekim ayı geldiğinde ise BTC, uzun bir aradan sonra 55 bin dolar seviyesini görmeyi başardı.

Bitcoin Yeniden 55 Bin Doları Gördü

Bitcoin’in uzun bir aradan sonra yeniden 55 bin doları görmesi, elbette piyasalarda oldukça pozitif bir gelişme olarak karşılandı. Zira BTC’nin yükselmesi demek, piyasalarda genel tabloda bir yükseliş anlamına geliyor. Nitekim BTC’nin yükselişe geçmesiyle birlikte kriptoların toplam piyasa değeri de 2,3 trilyon dolar seviyesinin üzerine çıktı. Öte yandan başlayan boğa koşularında bazı altcoinler tüm zamanların rekor seviyelerine ulaştı. Tüm bu havanın oluşmasında en büyük etken olarak da Bitcoin’in tekrar 55 bin dolara yükselmesi, en büyük etken olarak gösterildi. ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan ise BTC’nin 55 bin dolar seviyesine hangi etkenler sayesinde yükselebildiğini açıkladı.

Neden: Fed Başkanı’nın ve SEC Başkanı’nın Açıklamaları

Dev bankaya göre Bitcoin, son rallisinde 3 temel etken ile 55 bin dolar seviyesine kadar yükseldi. Banka, ilk olarak bu yükselişlerde ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in yapmış olduğu açıklamaları işaret etti. Her iki isim de kripto paralara, Çin benzeri bir baskı planlarının olmadığını söylemişti.

Neden: Lightning Network ile Gelen Benimseme

Banka ikinci ana etken olarak ise kapasitesi 3 bin Bitcoin’i aşan Lightning Network’ün de bu yükselişte oldukça etkili olduğunu söyledi. Bankaya göre Twitter ve El Salvador’un da katkısı ile BTC yeniden büyük bir popülarite yakalamayı başardı.

Neden: Enflasyon Endişesi

Dev banka etkenler sıralamasında son olarak ise artan enflasyon endişelerini işaret etti. JPMorgan, son dönemlerde enflasyon endişelerinin yeniden görülmesiyle birlikte kurumsal yatırımcıların enflasyondan kaçmak için bir kez daha Bitcoin’e yönelmiş olabileceklerini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem