İslam Memiş Canlı Yayında Açıkladı: Yatırımcılar Hücum Edecek

Benzer Haberler

ABD Merkez Bankası (Fed), Mayıs ayı başında politika faizini 50 baz puan artırma kararı aldı. Fed’in, ABD’deki enflasyon ile mücadelesinde faiz artırımına gitmesi, piyasalarda halihazırda oluşan bir beklentiydi. Ancak 2002’den sonra Fed’in ilk kez 50 baz puanlık faiz artırması, küresel piyasalarda sallantılara neden oldu. Öte yandan Fed, geçtiğimiz hafta bilanço daraltmasının devreye alınacağını tekrarladı ve bu açıklama, doların güç kazanmasını sağladı. Ardından ABD’de enflasyonun %8,1 beklenirken %8,3 açıklanması da piyasalardaki hareketliliği artırdı. Küresel piyasalarda hareketlenen altın ve dolar sonrasında, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın ve gümüş konusunda yatırımcılara seslenerek kritik açıklamalarda bulundu.

“Balon Bir Rezerv Var”

Beyaz TV’de Her Açıdan programında piyasa değerlendirmesinde bulunan İslam Memiş, iddialı açıklamalarda bulundu. Memiş yaptığı açıklamada “İddiam şu ki; dünya altın konseyinde net bir rakam yoktur. Dünyadaki merkez bankaları kovid 19 krizini altın rezervlerini satarak atlattı. 2020 yılında altın sattınız, enflasyonu patlattı ve altın satmaya devam ettiniz. Buna rağmen altın rezervi neden azalmadı? Balon bir rezerv var, karşılığı olmayan bir rezerv var” dedi.

Memiş’ten Kritik Açıklamalar

Altın piyasasındaki baskılanmanın önemine değinen Memiş “Altının ons değeri 1.800 ile 2.000 dolar bant aralığı içinde tutuluyor. Neden? 2.000 dolar seviyesinin üstüne çıkmasına merkez bankaları müsaade ederse insanlar enflasyonu daha çok hisseder ve finansal piyasalar çöker. İkincisi ise 1.800 doların altına sarkarsa bütün yatırımcılar altına hücum edecek ve dolayısıyla kendi paralarına yatırım yapmayacaklar. Bu da merkez bankalarının işine gelmiyor” dedi.

İslam Memiş Yatırımların Sonucuna Değindi

İslam Memiş, oluşan bu ortamda yatırımcıların döviz ya da gram alarak para kazanamayacağını ancak birikimlerini koruyabileceklerini belirtti. Memiş yatırımcılara “Alım satımlarınızı gram üzerinden hesaplayın. Yarım gram altın çıktı, insanlar düğünlerde yarım gram altın takıyor. Yakında gümüş de takılmaya başlanacak” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem