İslam Memiş, Altın ve Para Piyasalarını Değerlendirdi

Benzer Haberler

Küresel ekonomi piyasaları, özellikle Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın başlamasıyla birlikte sert hareketlilikler yaşadı. Altın ve dolar piyasasında dalgalı fiyat hareketleri yaşanırken, bu gelişmelere bir de geçtiğimiz günlerde merkez bankalarının aldığı faiz kararları dahil oldu. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararının yanı sıra yurtiçinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) da aldığı faiz kararları eklenirken, piyasalardaki hareketlilik de hızlanmıştı. Ancak piyasalarda son hafta neredeyse kayda değer hiçbir hareketlilik olmadı. Altın ve para piyasalarında görülen durgunluk ile birlikte, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, son dönemlerde yeni bir taktiğin uygulanmaya başladığını açıkladı ve yatırımcılara seslendi.

İslam Memiş Piyasaları Değerlendirdi

Youtube üzerinden yatırımcılara seslenen ve piyasalara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, piyasalardaki durgunluğun olası sebeplerine değindi. Yayınladığı video ile piyasaları değerlendiren Memiş, Fed’in piyasalarda yeni bir taktik uyguladığını dile getirdi. İslam Memiş açıklamasında “’Rusya – Ukrayna çatışmasında yeni gelişmeler olacak mı?’, ‘Piyasalara etkisi nasıl olacak?’, ‘Yatırımcılar ne yapmalı ve hangi kurallara dikkat etmeli?’” sorularına yanıt verdi.

İslam Memiş söz konusu videosunda “Piyasalarda yatay bir seyir var. Emtia ve dövizlerin belli bant aralıklarına sıkıştığını görüyoruz. Bir bakıyorsunuz yükselişler, bir bakıyorsunuz düşüşler var. Ama genel itibariyle bir bant aralığında sıkışmış, belirsizliğini koruyan bir piyasanın karşımızda olduğunu gözlemliyoruz. Tabi yatay bir seyir ve belirsizlik süreciyle birlikte yatırımcıların kafası da oldukça karışıyor” dedi.

Memiş Piyasalarda Uygulanan Taktiği Açıkladı

Piyasalarda yeni bir taktik uygulandığını belirten Memiş “Taktik şu: Fed’in faiz artırım süreci ile birlikte normal şartlarda emtia fiyatlarının gerilemesi gerekiyor. Hatta sert bir şekilde gerilemesi gerekiyor. Mesela ons altıın 1.900 dolar seviyesinin altına, gram altının da beraberinde 900 lira seviyesinin altına inmesi gerekiyor” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem