IMF, Kripto Para Karşıtı Bir Rapor Daha Yayımladı

Benzer Haberler

Son dönemlerde kripto para piyasaları, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) öncülüğünde ne zaman ciddi bir toparlanma göstererek yükselişe geçse, çeşitli ülkelerden ya da bazı büyük finansal kuruluşlardan kripto paralara yönelik olumsuz açıklamalar gelmeye başladı. Bu durum, kripto para toplulukları tarafından “bilinçli yapılan kripto para karşıtı operasyonlar” olarak tanımlanmaya başladı. Bunun en net örneğini yıllardır Çin gösteriyordu ve 2021 yılında Çin, bunu çok daha açık ve net bir şekilde ortaya koymaya başladı. Çin’in ardından olumsuz açıklamalarla piyasada etkisini gösteren bir diğer ülke yakın zamanda İngiltere oldu. Şimdi ise Uluslararası Para Fonu (IMF) kripto paralar konusunda oldukça olumsuz bir rapor yayınlayarak bu gruba dahil oldu.

Kripto Paralar Yine IMF’nin Gündeminde

Geleneksel finans kurum ve kuruluşları tarafından kripto paralar hakkında yapılan olumsuz açıklamalara bir yenisi de IMF’den geldi. IMF, yayınlandığı son raporunda kripto paraların, gelişmekte olan piyasalara girmesinin sermaye kontrolünü sabote edeceğini ve bu nedenle de finansal istikrarın bozulacağını belirtti. IMF tarafından yayımlanan Küresel Mali İstikrar Raporu’nda, kripto para birimleri bir kez daha “kara para aklama” ve “terörü finanse etme” gibi yasadışı konularla bağdaştırıldı.

Raporda Yer Alana İfadeler

IMF, söz konusu raporunda kripto paraların sağlam bir altyapıya sahip olmadıklarını, onların yönetişim sistemlerine sahip olmadıklarını ve regülasyonlar tarafından denetlemelere ihtiyaçları olduklarını ifade etti. IMF raporunda Fabio Natalucci, Dimitris Drakopoulos ve Evan Papageogiou tarafından kaleme alınan söz konusu kısımda şu ifadelere yer verildi:

“Finansal istikrarsızlığın yanında, birçok kripto para borsasının da siber korsanlar tarafından saldıraya uğradığı ve müşteri fonlarının çok ciddi şekilde çalındığı olaylar yaşanmıştır. Bu olayların, finansal istikrarsızlık açısından şu ana kadar büyük etkisi olmamıştır ancak kripto varlık daha ana akım olmaya devam ettikçe, olası etkileri de büyümeye devam edecektir.”

“Bazı Kripto Paralar Sadece Dolandırıcılık İçin Oluşturuldu”

IMF tarafından yayımlanan ilgili raporun aynı bölümünde öte yandan bir kez daha kara para aklama ve terörü finanse etme konularına vurgu yapıldı. Raporda, bazı kripto paraların da sadece dolandırıcılık için oluşturulduğu ve bu kripto varlıkların anonim olmaları sebebiyle de regülasyon kurumları açısından ciddi boşlukların oluştuğu ifade edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem