IMF, El Salvador’u Ekonomik İstikrarsızlık Konusunda Uyardı

Benzer Haberler

Uluslararası Para Fonu (IMF), Bitcoin’in El Salvador’un finansal istikrarı korumasına yardımcı olma rolüne ilişkin şüphelerini dile getirdi.

İçerdiği gibi Sonuç bildirgesinde Orta Amerika millete IMF yıllık personel ziyaretinin, El Salvador onun Bitcoin yasalarının kapsamını sınırlamak için tavsiye edilir.

IMF, ülkeyi zorunlu kılmamakla birlikte, önde gelen dijital para biriminin oynaklık açısından risklerinin azaltılamayacağına inanıyor. Aynı zamanda, Bitcoin’in benimsenmesinin bariz avantajları vardır.

Raporda, “Bitcoin’in yüksek fiyat oynaklığı göz önüne alındığında, yasal bir ihale olarak kullanılması, tüketicinin korunması, finansal bütünlük ve finansal istikrar için önemli riskler doğuruyor. Kullanımı ayrıca mali koşullu yükümlülüklere yol açıyor” diyor ve “bu riskler nedeniyle, Bitcoin yasal bir ihale olarak kullanılmamalıdır. Personel, Bitcoin yasasının kapsamının daraltılmasını tavsiye ediyor ve yeni ödeme ekosisteminin düzenlenmesi ve denetiminin güçlendirilmesi çağrısında bulunuyor.”

IMF, ülkenin Bitcoin sürücüleri için operasyonel cüzdan olarak tasarlanan Chivo cüzdanının, kullanıcıların ABD Doları ve Bitcoin cinsinden fonlarını tamamen korumak için daha da geliştirilmesi gerektiğini savunuyor. Toplamda, IMF ulusun tüketicileri korumaya yardımcı olacak daha güçlü parasal düzenlemeler geliştirmesini tavsiye ediyor.

IMF, El Salvador’un planlarına her zaman düşman olmuştur. Mali gözlemci, Bitcoin yükseliş çağrılarında El Salvador’u cezalandırmayı tercih ederken, Başkan Nayib Bukele yönetimindeki ülke, ulus dünyanın ilk Bitcoin Şehrini inşa etmeyi planlarken BTC kucaklaşmasının temettülerinden yararlanıyor gibi görünüyor.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem