Hodling Nedir?

Benzer Haberler

Hodling kavramını kısa ve öz açıklamak gerekirse, “sahip olunan kripto paraları satmak yerine elde tutmayı tercih etmek.” demektir. Hodling kavramını daha iyi anlayabilmek için “hodling” kelimesinin geçtiği bir cümle ile örnek verelim:

“Gelecek hafta Ethereum fiyatı 20 bin doların altına düşse dahi elimdeki Ethereum varlıklarını satmayacağım. Hodling yapmaya karar verdim.”

Görüleceği üzere hodling kavramı, eldeki kripto paraları satmak yerine elde tutmayı ifade etmektedir.

Hodling kelimesi ilk kez 18 Aralık 2013 yılında Reddit kullanıcısı Game Kyuubi tarafından kullanıldı. Game Kyuubi paylaştığı yazıya “I am hodling” adını vermiştir. Yaptığı yazım hatası ile önce viral hale gelen bu hatalı kullanım tüm kripto camiasına yayılmış, daha sonra ise kripto para dünyasında kullanılan bir terim haline gelmiştir.

Kripto para piyasasının yüksek iniş çıkışlarından dolayı kripto ticareti yapanlar, sıklıkla tuttukları kripto paranın düşüşe geçtiği “kırmızı günlerle” karşılaşıyorlar.

Hodling kelimesi Bitcoin ile özdeşleşmiş olsa da şu an tüm kripto paralar için (ETH, XRP, LTC, EOS vb.) kullanılmaktadır. İlk başta şaka olarak ortaya çıkan kelime daha sonra endüstri terimine dönüşmüştür.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem