Güney Kore, Kripto Varlıkları Vergilendirme Planını 2023’e Kadar Rafa Kaldırdı

Benzer Haberler

Güney Kore, kripto varlıkları vergilendirme planını 2023’e erteledi.

Güney Kore Ulusal Meclisi, dün düzenlenen oturum sonrasında kripto para kullanıcılarına yönelik uygulanacak vergi rejiminin 1 yıl ertelenmesine karar verdi.

Güney Kore’nin Perşembe günkü genel kurul toplantısından sanal varlıkların vergilendirilmesinin 2023 yılına kadar ertelenmesi kararı çıktı. Ülke, 1 Ocak 2022’den itibaren bir yıllık dönemde 2.5 milyon KRW (2.122 ABD Doları) üzerinde elde edilen kripto kazançları üzerinden %20 vergi almayı planlıyordu.

Hamle ise, Mart ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin öncesinde geldi. Hem iktidar hem de muhalefet, kripto para yatırımcısı olma olasılığı yüksek olan ve dolayısıyla bu vergiye karşı olan 20’li ve 30’lu yaşlarındaki seçmenlere hitap etmeye çalışıyor gibi görünüyor.

Kore Blockchain Derneği (KBA) direktörü Harold Kim, konu hakkında CoinDesk’e konuştu. Kim, endüstri ve yatırımcıların vergi planlarına karşı çıkmasının yaygın olmasına karşın, bu tür bir ertelenme hamlesini görmenin zor olduğunu kaydetti.

Ulusal Meclis, dün düzenlenen oturumun ardından bu yasaya bir değişiklik getirilmesini ve yürürlüğe giriş tarihinin 1 Ocak 2023’e ertelenmesini kararlaştırdı.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem