Güney Kore Kripto Para Borsalarının Ensesinde!

Benzer Haberler

Kripto para alanında gittikçe yaptırımlarını sıkılaştıran ve git gide bu alanda baskısını daha fazla hissettirmeye başlayan Güney Kore’de, kripto para borsalarına yönelik çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Ülkede kripto para borsaları için, Güney Kore’nin mali düzenleyicisi olan Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), 2021 başlarında bir süre tanımıştı. FSC, ülkedeki kripto para borsalarının ülkede hizmet verebilmeleri için gerekli belgeleri ve kayıt işlemlerini tamamlamaları adına borsalara 6 ay süre vermişti. Ardından bu süreç başladı ve 24 Eylül tarihinde sonlanacak. Ancak FSC açıklamalarına göre hala 20’den fazla kripto para borsası bu işlemleri tamamlamadı ve bu borsaların her biri süreç bittikten sonra kapatılabilir.

Güney Kore’de Genç Nüfusun Kripto İlgisi

Güney Kore merkezli Yonhap Medya Ajansı’nın haberine göre, 2021 yılının ikinci çeyreğinde çok ciddi kripto para yatırımları yapıldı. Habere göre özellikle ülkede 30’lu yaşlarındaki vatandaşlar Bithumb, Upbit, Korbit ve Coinone gibi borsalar aracılığıyla yüklü miktarlarda kripto para yatırımları yapıyor. Haberde, yılın ikinci çeyreğinde yapılan kripto para yatırımları 2,2 trilyon krona (yaklaşık 2 milyar dolar) ulaştı.

Güney Kore’deki genç nüfus ise aynı zaman diliminde kripto para yatırımlarını %400’den fazla artırdı. Konuya ilişkin olarak Ulusal Meclis Siyasi İşler Komitesi üyesi Doo-Hyun Yoon “Özellikle genç vatandaşlarımızın kripto paralara yoğun ilgi gösterdiğini görüyoruz Hükümetin bu konuda belirleyici politikalarda son derece dikkatli olması gerekiyor” dedi.

Lisans Almayan Borsalara Ciddi Cezalar Yolda

Güney Kore’ye bakıldığında, kripto para pazarında ciddi bir pay sahibi olduğu görülüyor. FSC’nin, ülkede birçok kripto para borsasının kapatılabileceğini açıklaması, bu nedenle şimdiden endişelerin oluşmasına neden oldu. Belgelerini tamamlamayan borsalar, 24 Eylül itibariyle Güney Kore’de artık hizmet veremeyecek.

İşlem hacmi bakımından Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası Upbit, FSC’nin uyarılarını dikkate alarak “dijital varlık hizmet sağlayıcısı” lisansını aldı. Ancak ülkedeki tek kripto para borsası Upbit değil. Belirtilen tarihe kadar lisans almamış olan borsalar 50 milyon KRW para cezası ile karşı karşıya kalacak. Öte yandan bu borsaların yöneticileri de 5 yıl hapis cezasıyla yargılanacak.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem