Gittikçe Artan İşsizlik Oranları Vatandaşları Endişeye Sürüklüyor!

Benzer Haberler

Her ay yeniden artan işsizlik oranları gitgide çoğaldığı için vatandaşlar oldukça tedirgin. Vatandaşların isteği acilen işsizliklere müdahale edilmesi yönünde. 7 den 70’e herkeste tedirginliğe neden olurken yaşanılan bu oranlar eşliğinde devlet büyüklerinin bir adım atması bekleniyor.

İşsizlik Oranları

 Her ay yeniden artış gösteren işsizlik oranları bu aylarda da arttı.TÜİK verilerine göre mevsim etkisinden arındırılmış olan veriler ile 15 yaşından itibaren her bireyi içeren işsizlik oranı geçen yıla göre 11 bin artarak 3 milyon 965 bin kişi oldu. Türkiye de 15 yaşında ve yukarı artan yaşlar ile birlikte 2021 yılında da ciddi artış göstererek yılın zirvesine ulaşarak büyük paniğe sebep oldu.

15-24 Yaş Arası Bireylerde İşsizlik

 Genç nüfusta yoğun şekilde görülen işsizlik oranında önceki aylara göre %0,1 azalarak %22,7 oranına geçiş yaptı. 15-24 yaş arası bireylerde iş gücüne katılma oranı ise %0,5 artarak %42 seviyesine çıktı. Mevsim sektöründen arındırılmış şekilde hesaplanan istihdam oranına göre %55’i hizmet sektöründe yer aldı. Genç nüfusta mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı %22,7, istihdam oranı %32,6 oldu.

İstihdam Edenlerin Sektörleri

Tarım sektöründe 26 bin kişi istihdam edilmiştir. Sanayi sektöründe ise 217 bin kişi, inşaat sektöründe 83 bin kişiye ulaşırken bu rakam hizmet sektöründe 341 bin kişi azalma gösterdi. Mevsim etkisinden arındırılmış iş gücü oranı %22,0 olmuştur. Zamana ve eksik istihdam gücüne bağlı olarak 2021 yılından atıl iş gücü oranı 1,7 puan azalarak %22 konuştur. İstihdam edilenlerin %17’si tarım, %21 sanayi sektöründen, %6’sı ise inşaat sektöründe yer alır. Bunların yanı sıra büyük bir dilim olan %55’lik kısım ise hizmet sektörüdür. İşsizlik oranı %12,0 olurken istihdam oranı ise %46 oldu. SGK’ya bağlı olmadan çalışan kişilerin durumu bir önceki yıla göre 2,1 puan azalarak %31,4 olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem