Geride Kalan Haftada Altın Yatırımcısının Yüzü Güldü

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda hareketlenen altın fiyatları, elde ettiği son değer artışlarıyla bir kez daha yatırımcının ilgisini çekmeye başladı. Öte yandan küresel piyasalarda ons altın da yükseliş hareketleri sergiledi ve genel olarak altın fiyatlarında geçtiğimiz haftada yukarı yönlü hareketler kaydedildi. Son haftalarda yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başaran altın, geride bıraktığımız haftayı da değer kazancı ile tamamladı. Peki altın fiyatları neden yükseliyor?

Havalar Isınmaya Başladı, Altın Hareketlendi

Birçok uzman ve analist, kış döneminde düşüşler yaşayan ve çift yönlü hareket eden altın fiyatlarının, yaz aylarının gelmesiyle birlikte yükselebileceğini belirtiyordu. Beklentiler bu yönde tutarlı karşılık buldu ve son haftalarda altın fiyatlarında hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında yükselişler kaydedildi. Yatırımcısının yüzünü güldüren altın, geçtiğimiz haftayı da değer kazancı ile tamamladı.

Ons Altındaki Baskı Azaldı

Mart ayında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini artırması ile birlikte küresel piyasalarda ons altın üzerinde oluşan baskı, fiyatta gerilemeye neden olmuştu. Fed’in 22 yılın en yüksek faiz artışını gerçekleştirmesi ile baskılanan ons altındaki bu baskı, yurtiçinde gram altın fiyatlarına da yansımıştı. Ancak altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlilikler kaydedilirken, ons altın Salı günü 1.869 dolar seviyesine kadar yükselerek haftalık zirvesini gördü. Ancak hafta ortasında yayınlanan Fed tutanakları ile birlikte ons altın yeniden düşüş yaşadı.

Altın Haftayı Kazançla Tamamladı

Fed tutanaklarındaki mesajlarla birlikte 1.842 dolar seviyesine kadar gerileyen ons altın, ABD’de açıklanan ilk çeyrek GSYH verileri sonrasında yeniden 1.861 dolar seviyesine kadar yükseldi. Haftalık bazda ons altın bu fiyat hareketleri sonrasında yatırımcısına %0,38 oranda kazandırdı. Diğer taraftan yurtiçinde de geçtiğimiz hafta haftalık bazda kazandıran gram altın, bu haftayı da 981 TL’ye kadar yükseldikten sonra 965 TL seviyesinde, haftalık bazda %2,4 oranda değer kazancı ile tamamladı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem