FSB: Kriptoya Yapılan Kontrolsüz Yatırımlar Dünyanın Finansal İstikrarını Etkileyebilir

Benzer Haberler

Kripto yatırımları finansal ekosistemin büyümesine yardımcı oluyor. Ancak FSB, bu yatırımların kontrolsüz bir şekilde büyümesinin ciddi etkileri olabileceğine inanıyor.

Finansal İstikrar Kurulu’na (FSB) göre, büyük kurumların ve VC firmalarının kripto paralara karşı artan iştahı yalnızca finansal devler için değil, tüm dünya için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

FSB, küresel ölçekte potansiyel bir mali krizden kaçınmak için önemli miktarda para yatırımı içeren finansal hareketler üzerinde daha fazla kontrol uygulanması gerektiği çağrısında bulundu.

Küresel Finansal İstikrar Risk Altında Olabilir

16 Şubat 2021 Çarşamba günü yayınlanan bir raporda FSB, hızlı büyüyen teknolojilere yapılan büyük yatırımların riskleri karşısında uluslararası finansal sistemin istikrarını sağlamak için önlemlerin alınması gerektiğini açıkladı:

“Finansal kurumlar kripto varlık piyasalarına daha fazla dahil olmaya devam ederse, bu onların bilançolarını ve likiditelerini beklenmedik şekillerde etkileyebilir. Kripto varlıkların küresel finansal istikrar üzerinde etkileri var.”

FSB, kripto para birimlerine artan hızlı yatırıma rağmen, bu yatırımların geleneksel finans piyasalarında bulunan sermayenin önemli bir bölümünü oluşturmadığını belirtiyor. Ancak, şimdiye kadar görülen büyüme oranının devam etmesi halinde, geleneksel finansal sistemde büyük bir değişiklik olabileceğini ve bunun da küresel ölçekte ciddi etkileri olacağını savunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem