Finansal Yatırım Araçları Ocak’ta Enflasyon Karşısında Kaybettirdi

Benzer Haberler

Küresel piyasalarda ve yurtiçi piyasalarında yatırımcılar, enflasyonun getirdiği değer kayıplarından korunmak için tasarruflarını bir varlığa yönlendirerek parasının değerini korumayı amaçlıyor. Ancak Türkiye’de, Ocak ayında TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin son 20 yılın zirve seviyesinde gelmesi, yurtiçindeki yatırımcıları zarara uğrattı. Ocak ayı enflasyon verileri, finansal yatırım araçlarının getirilerini geçti, yatırımcılar yüksek enflasyon karşısında yolda kaldı.

Yatırım Araçları Enflasyon Karşısında Ekside Kaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayına ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarına dair verileri paylaştı. Hatırlanacağı üzere Ocak ayında TÜFE %48,69, Yİ-ÜFE ise %93,53 olarak açıklanmıştı. Yüksek enflasyon ile birlikte Ocak ayında tüm finansal yatırım araçları yatırımcısına kaybettirdi. Altın, döviz, mevduat faizleri ve borsa getirileri yüksek enflasyon karşısında ekside kaldı. Finansal yatırım araçları arasında aylık olarak en düşük kayıp, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %7,56 ve TÜFE ile indirgendiğinde %8,10 ile BIST 100 endeksinde gerçekleşti.

Yatırım Araçları Ocak’ta Ne Kadar Kaybettirdi?

Ocak ayı verilerine göre Yİ-ÜFE ile indirgenmiş reel getiri oranlarında; brüt mevzuat faizi %8,33, külçe altın %8,81, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) %8,88, Euro %9,45 ve ABD doları %9,62 oranında yatırımcısına kaybettirdi. Öte yandan TÜFE ile indirgenmiş reel getiri oranlarında ise; brüt mevduat faizi %8,87, külçe altın %9,34, DİBS %9,41, Euro %9,98 ve ABD doları %10,14 oranlarında kaybettirdi.

3 ve 6 Aylık Kazançlarda Altın Önde

3 aylık değerlendirmelere bakıldığında ise yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı altın oldu. 3 aylık değerlendirmede külçe altın Yİ-ÜFE ile indirgenmiş reel getiri oranında %4,60 oranda ve TÜFE ile indirgenmiş reel getiri oranında %15,85 oranda getiri sağladı. 6 aylık değerlendirmede ise külçe altın TÜFE ile indirgenmiş reel getiri oranında %15,74 ile yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu. Külçe altın 6 aylık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgenmiş reel getiride ise %0,24 oranda kaybettirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem