Finansal Piyasalarda Gözler ABD Enflasyon Verilerine Çevrildi

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda uzunca bir süredir yükseliş eğiliminde olan dolar kuru, 11 Ocak Salı günü piyasa açılışını da yükselişle yaptı. Haftanın ilk gününde en düşük 13,6535 TL ve en yüksek 13,9407 TL fiyat aralığında hareket eden dolar kuru, gün içinde 13,90 TL seviyesinin üzerini test etti ancak bu seviye kalıcı olmadı. Dolar kuru 13,70 TL ile giriş yaptığı haftanın ikinci gününe ise 13,83 TL bandında giriş yaptı. Yurtiçi piyasalarda bir süredir döviz kuruna paralel hareket eden altın fiyatları da ABD enflasyon verilerine odaklandı. Küresel piyasalarda altın yatırımcıları, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları sonrasında yükselen altın fiyatlarına odaklandı. Yurtiçinde gram altın, Salı günü yeniden 800 TL seviyesini gördü.

Dolar Kuru Güne Yükselişle Başladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayında işsizlik oranını %11,2 olarak açıkladı. Böylece Kasım ayındaki işsizlik oranı, bir önceki aya kıyasla değişmedi. Haftanın ilk gününde işsizlik verilerini takip eden dolar kuru, haftanın ikinci işlem gününe 13,80 TL seviyesinin üzerinde giriş yaptı. Dolar kuru 13,70 TL ile giriş yaptığı haftada 13,93 TL seviyelerine kadar yükselmişti.

Gram Altın 800 TL’yi Gördü

Küresel piyasalarda altın yatırımcıları ise yarın açıklanacak olan ABD enflasyon verilerine odaklanmış durumda. Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyon yorumları sonrasında yükselişe geçen altın fiyatları, yurtiçi piyasalarda da gram altına etki etti ve dolar kurundaki yatay seyir karşısında gram altın Salı günü 800 TL seviyesini gördü.

Piyasalarda Gözler ABD Enflasyon Verilerinde

Altın fiyatları ve yurtiçi piyasalarda dolar kuru adına bu haftanın en önemli gündem maddesi olarak, Çarşamba günü TSİ 16.30’da açıklanacak olan ABD enflasyon verileri takip edilecek. ABD’de enflasyon Kasım ayında yıllık %6,8 olarak gerçeklemiş ve piyasa uzmanlarının katıldığı Bloomberg anketinde Aralık ayı enflasyonunun %7,1’e yükseleceği öngörüsü ön plana çıkmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem