Fed Tutanakları Sonrası Küresel Piyasalarda Dolar Güçleniyor

Benzer Haberler

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın etkisi ile savaşın ilk günlerinde küresel piyasalarda güçlenen dolar, yurtiçi piyasalarda TL karşısındaki güçlü görünümünü korumaya devam ediyor. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Merkez Bankası’nın aldığı faiz indirim kararları ile sert yükselen dolar, 2022 yılında 13,50 TL bölgesinde dengesini bulmuştu ancak savaşın etkisi ile kurda 15 TL sınırına yaklaşıldı. Bir süredir 14,60 TL bölgesinde hareket eden ve dengesini koruyan dolar kuru, haftanın ikinci bölümünde de sakin seyrini korudu. 7 Nisan Perşembe gününde dolar kuru 14,73 TL bölgesinde ve Euro kuru da 16,07 TL bölgesinde işlem görüyor.

Dolar Diğer Para Birimleri Karşısında Güçleniyor

6 Nisan Perşembe günü piyasalarda dolar endeksi 99,8 seviyesine ulaştı ve seviye Mayıs 2020’den bu yana en yüksek seviye olarak kaydedildi. Yeni günde dolar endeksi 99,6 seviyesine gerilerken, euro/dolar paritesi ise yatay seyrini korudu ve 1,0900 seviyesinde dengelendi. Küresel piyasalarda dolar güçlenirken, uzmanlar doların artan gücünün arkasında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıkladığı toplantı tutanaklarının yer aldığını ifade ediyor.

Fed Tutanaklarında Neler Bulunuyor?

Fed tutanaklarında, para politikasında agresif sıkılaşma beklentilerinin güçlenmesi, doların da diğer para birimleri karşısında güçlenmesini sağladı. Fed FOMC Mart ayı toplantısında üyelerin çoğunluğu 2022 içinde bir ya da daha fazla 50 baz puanlık faiz artışına gidilmesi ve 95 milyar dolar ile bilanço daraltma sürecinin başlaması konusunda fikir birliği oluşturdu.

Piyasalarda Hangi Veriler Takip Edilecek?

Fed’in tutanakları yayınlamasından sonra tahvil piyasalarında Fed’in Mayıs ayında %77 ihtimalle 50 baz puanlık faiz artışına gideceği yönünde beklenti oluştu. Uzmanlar, bugün küresel piyasalarda Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) toplantı tutanaklarının takip edileceğini belirtirken, yurtiçi piyasalarda ise Hazine nakit dengesi takip edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem