Fed Tutanakları ile TL’de Değer Kayıpları Arttı

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda dolar kuru bir süredir yükseliş eğiliminde ve 13 TL seviyesinin üzerinde hareket ediyordu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) üst üste 4 ay boyunca politika faizinde indirime gitmesi ve öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da düşük faiz söylemleri dolar kurundaki bu yükselişleri tetiklemişti. Ardından 20 Aralık tarihinde kur korumalı TL mevduat modelinin tanıtılması ile dolar kurunda hızlı bir gevşeme yaşanmış ve kur 10 TL bandını görmüştü. Ancak daha sonra gelen değer artışlarıyla dolar kuru bir kez daha 13 TL bandının üzerine çıktı. Bu gelişmelerin ardından dün ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tutanaklarını yayınlaması ile birlikte küresel bir düşüş görüldü ve TL üzerindeki baskı artış gösterdi. Bu gelişmeler ışığında dolar/TL kuru, yeni güne bir kez daha yükselişle giriş yaptı.

Fed Tutanakları TL Üzerinde Negatif Getiri Baskısını Arttırdı

ABD’nin, faiz oranlarının öngörülenden daha erken ve daha hızlı bir şekilde arttırılacağı sinyallerini veren Fed tutanakları sonrasında tahvil getirileri küresel olarak yükselişe geçti. Bu gelişme ile birlikte küresel çapta riskli varlıklardan çıkışlar hızlandı ve yurtiçi piyasalarda enflasyon ile politika faizi arasındaki farkın açılması ile birlikte oluşan negatif getiri de TL üzerindeki baskısını arttırdı. TL üzerinde oluşan baskı sonucu dolar kuru yeni güne 13,71 TL seviyesinden giriş yaptı. Dolar kurundaki artışa paralel olarak yükselen Euro kuru ise yeni güne 15,50 TL seviyesinden başladı.

TL’de Değer Kayıpları Sürüyor

Bir önceki kapanışta dolar kuru günü 13,4670 TL seviyesinden ve Euro kuru da günü 15,2610 TL seviyesinden tamamlamıştı. Bir önceki hafta 18,40 TL seviyelerinden 10 TL bandına kadar gerileyen dolar kuru, bu düşüş eğilimini koruyamadı ve geçen hafta TL %18,8 oranda değer kaybı yaşadı. TL ayrıca sınırlı kayıpların yaşandığı son haftada, geçen süre içinde %3,5’ten fazla değer kaybı ile karşılaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem