Fed Kararını Açıkladı, Kripto Paralar Yükselişe Geçti

Benzer Haberler

Kripto para piyasaları, dalgalı fiyat hareketlerine sahne olmaya devam ederken, gözler bir süredir ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı faiz kararındaydı. Fed Başkanı Jerome Powell, 15 Aralık TSİ 22.20 itibariyle toplantılar sonrasında medya önünde açıklamalarda bulundu ve politika faizinin 0 ile 0,25 aralığında sabit tutulmasına karar verildiğini açıkladı. Kripto para piyasaları bir süredir Fed’in açıklayacağı karar nedeniyle baskılanıyordu ve bu süreçte Bitcoin (BTC) de düşüş eğiliminde fiyat hareketleri sergilemeye devam ediyordu. Enflasyon endişesinin ortadan kalkması ihtimalinde düşüşe geçeceği tahmin edilen Bitcoin, Fed’in faiz oranını sabit tutmasıyla birlikte seyrini koruyan enflasyon endişelerinden destek alarak yönünü yukarı çevirdi ve 46 bin dolar seviyesinden 49 bin dolar seviyesinin üzerine yükseldi.

Karar Sonrası BTC’de Yükseliş

Bitcoin ve genel anlamda kripto para birimlerinin, ABD’deki yüksek enflasyondan dolayı yükselişe geçmesi bekleniyordu ancak beklenen yükselişi, Fed’in açıklayacağı faiz kararı baskılıyordu. Zira Fed’in alacağı faiz kararının enflasyon endişelerini ortadan kaldırması ihtimali, yatırımcıları bekletiyordu. Ancak Fed, beklendiği gibi politika faizini değiştirmedi ve enflasyon endişeleri de seyrini korudu. Enflasyon endişesi ile birlikte, Fed’in faiz kararını da açıklamasıyla Bitcoin yükselişe geçti. Fed toplantısı öncesinde 46 bin dolar seviyesinde seyreden BTC, karar sonrasında hızla 49 bin 200 dolar seviyesine kadar yükseldi.

Altcoinlerde Yükseliş Tepkileri

Bitcoin’in kısıtlı değer artışının yanı sıra Ethereum (ETH) ve birçok altcoin daha güçlü değer artışlarıyla karşılaştı. Ethereum karar sonrası, son 24 saatte %4,03 oranında değer artışı yaşayarak yeniden 4 bin dolar seviyesinin üzerine yükseldi. Öte yandan piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para birimi arasında en fazla değer artışı yaşayan da %14 ile Avalanche (AVAX) oldu. AVAX’ı bu listede yaklaşık %8 oranda değer artışı ile Solana (SOL) izledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem