FED Kararı Sonrası Dolar Piyasaları Hareketlendi

Benzer Haberler

ABD Merkez Bankası FED’in geçtiğimiz akşam varlık alımlarında azaltmaya gitmesi ve faiz kararını sabit bırakmasının ardından piyasalarda hareketlilik görülmeye başladı. Hafta başından itibaren piyasalarda yatay bir seyir gözlemlenirken içerde TÜİK verileri ve dışarda ABD başta olmak üzere birçok farklı ülke merkez bankalarının açıklamaları yakından takip ediliyordu. Dün akşam saatlerinde ABD’den gelen FED kararları ise dolara ivme kazandırmış durumda.

Bir önceki kapanışının hemen üzerinde seyreden dolar 9,74 TL seviyesinde ilerleyişini sürdürüyor. ABD Merkez Bankasının politika faizlerinde değişikliğe gitmeyerek yüzde 0 – 0,25 seviyesini korumasının ardından son kapanışa paralel bir seyir görülüyor.

Dövizde Hareketlilik Devam Edecek

Dolar/TL ve euro/TL üzerinde FED baskısı devam ediyor. Güne 9,74 TL seviyelerinde başlayan doların hemen önünde euro/TL ise 11,28 TL seviyelerinde seyrini yukarı yönlü olarak devam ettiriyor. FED’in geçtiğimiz gün tsi 21.00 sularında yaptığı açıklamanın ardında tüm piyasalarda yukarı yönlü hareket dikkat çekmişti.

Dolar endeksi son gelişmeler kapsamında yüzde 0,23 artış ile 94,07 seviyelerine ulaşmayı başarırken, euro/dolar paritesi ise 1,1580 seviyesinde kaldı.

Dolar Direncin Üzerine Çıktı

Gelişmekte olan ülke para birimleri yeni güne karışık bir seyirle başladı. Dolar karşısında yaşanan bu kafa karışıklığı 9,66 TL direncinin aşılmasına neden olmuştu. Gelecek dönem için ise 9,75 ve 9,85 seviyelerinin yeni direnç noktası olarak görülebileceği ifade ediliyor.

Piyasalarda FED Rüzgarı Esiyor

Dövizde hareketliliğin yanı sıra altın fiyatlarında da benzer bir hareketlilik olduğu görülüyor. Özellikle FED’in varlık alımları programında 15 milyar dolar seviyesinde bir azaltmaya gidecek olması küresel piyasalarda ciddi etkiler yarattı. 120 milyar dolar seviyesinden düşülecek olması döviz üzerinde de baskı yaratmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem