Fed Kararı Dolar ve Altın Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek? Uzman İsim Açıkladı

Benzer Haberler

Küresel piyasalarda yatırımcıların tüm dikkati ABD Merkez Bankası’nın (Fed) alacağı faiz kararına çevrilmiş durumda. Fed’in 2022 faiz takviminde aldığı kararlara ilişkin Ocak ayı FOMC toplantısında bir mesaj verip vermeyeceği ve faizde artışa gidilip gidilmeyeceği soruları, piyasanın gidişatını da etkileyecek. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bugün itibariyle toplandı ve 26 Ocak itibariyle Fed’in faiz kararı açıklanacak. Fed’in alacağı olası kararların yurtiçi piyasalarda ne gibi etkileri olacağına ilişkin, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, fikirlerini dile getirdi.

Memiş, Fed’in Olası Faiz Artırma Kararı ile Dolar Varlıklarında Artış Olabileceğini Belirtti

Konuya ilişkin olarak CNN yayınına bağlanan İslam Memiş, geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Joe Biden’ın Fed’i işaret ederek ‘gereken yapılmalı’ mesajı verdiğini dile getirdi. Memiş, Fed’in faizde artışa gitmesi durumunda dolar varlıklarında bir yükselişin söz konusu olabileceğini belirtti. Uzman isim açıklamalarında “ABD tahvil faizlerinde yukarı yönlü hamleler görebiliriz. Dolar varlıklarındaki değer artışları 2022 yılı boyunca devam eder. 25 baz puanlık bir artış bekleniyor. Belki 50 baz puan da artış olabilir. Faiz artırımları muhtemelen Mart ayında başlayacak. Çarşamba akşam 21.30’da öğrenmiş olacağız.” sözlerini dile getirdi.

Altın Fiyatları Fed Kararından Nasıl Etkilenir?

Fed’in olası faiz artış kararı doğrultusunda dolar varlıklarında da yukarı yönlü hareketler görülebileceğini ifade eden Memiş, Fed’in kararlarına göre iç ve dış piyasaları ayırt etmek gerektiğini belirtti. Memiş, Fed’in faiz artırım sürecinde emtia fiyatlarında da ister istemez kısa vadeli satışlar olacağını ifade etti. Konuya ilişkin açıklamalarında Memiş, altın fiyatlarının aslında Rusya-Ukrayna krizi ve Fed arasında sıkıştığını söyledi. Açıklamalarında “Bakalım Fed mi baskın olacak yoksa Ukrayna gerilimi mi baskın olacak?” sözlerini dile getirdikten sonra “Ons altında 1.750 dolar seviyesine kadar bir geri çekilme olacağını düşünüyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem