Fed Başkanı’nın Açıklamaları Dolara Nasıl Etki Eder?

Benzer Haberler

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, dün yaptığı açıklamalarında Fed’in para politikasında rotasını netleştiren mesajlar verdi. Fed Ocak ayında gerçekleştirilen FOMC toplantısında faiz artışına gitmemişti ancak bu toplantıda, 2022 yılında faiz artışına gidilebileceğinin mesajları verilmişti. Ocak ayında sabit tutulan politika faizinin, Mart ayındaki FOMC toplantısında yükseltileceği beklentisi güçlenmişti. Fed Başkanı Powell’ın dünkü açıklamaları da bu beklentileri destekledi. Fed’in Mart ayı toplantısında faizi artıracak olması, doların da küresel piyasalarda güçleneceği beklentilerini artırıyor.

Fed Başkanı Powell: Otomatik Pilotta Değiliz

Fed Başkanı Powell, dünkü açıklamalarında Fed’in Mart ayında 25 baz puanlık faiz artışını desteklemeye hazır olduğunu ve enflasyonunun beklendiği gibi düşmemesi durumunda Fed’in daha agresif şekilde hareket etme eğiliminde olduğunu ifade etti. Gelecek aylarda faiz artışlarına destek olacaklarını ifade eden Powell, açıklamalarında “otomatik pilotta” olmadıklarını dile getirdi. Powell’ın açıklamaları sonrasında dolar tahminleri de gündeme gelmeye başladı.

ABD’den Gelen Mesajlar Ne Anlama Geliyor?

Powell, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın faiz görünümü üzerinden ne yönde etkili olacağının henüz belli olmadığını belirtti ve Ukrayna’daki savaş nedeni ile Fed’in tetikte olması gerektiğini belirtti. Ayrıca Fed’in dün açıklanan “Bej Kitap” raporunda da fiyatların ülke genelinde güçlü bir şekilde arttığı, şirketlerin de gelecek birkaç ay içinde ek fiyat artışları bekledikleri ifade edildi. ABD’de gündeme gelen raporlar ve Fed Başkanı’nın Mart ayında faiz artışını destekleyen Temsilciler Meclisi konuşmasından sonra küresel piyasalarda doların yükseleceği görüşü de güç kazandı.

Analistler Fed’in Adımlarını Nasıl Değerlendiriyor?

Bloomberg HT haberine göre Market Risk Advisory’den Koji Fukaya, ABD’de enflasyonun daha hızlı yükselmesinin pek mümkün gözükmediğini ve bu nedenle de politika faizinin ve tahvil getirilerinin artması ile birlikte reel faizlerin uzun vadeli şekilde yukarı yönlü trende gireceğini belirtti. Öte yandan Fukaya’ya göre dolar endeksi de bu yıl %1,5 oranda yükselerek 99 seviyesine gelebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem