Fed Başkanı Konuştu, BTC Rotayı Yukarı Çevirdi

Benzer Haberler

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), artık 2021 yılının son çeyreğine giriş yaptı. 2021 yılına çok güçlü başlayan ve ilk çeyrekte rekor üstüne rekor kıran Bitcoin, son olarak Nisan ayında 65 bin dolar seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Daha sonra yeni rekorlar kırması beklenen BTC, Mayıs ayında Çin’den gelen yasaklama haberlerinin de büyük etkisi ile bir çöküş yaşadı ve 30 bin dolara kadar geriledi. Haziran ayı ve Temmuz ayının büyük kısmını düşüş eğiliminde geçiren BTC, Ağustos ayında toparlanmaya başladı ve Eylül ayında yeniden 53 bin dolar seviyesine kadar uzandı. Ancak BTC, Eylül ayı genelini de konsolide olarak geçirdi.

BTC’nin Yükseliş Sinyalleri Fed Başkanı’nın Açıklamalarıyla Başladı

Eylül ayı genelinde konsolidasyon yaşayan Bitcoin için birçok analist ve ünlü isim, yılın son çeyreğinde ciddi yükselişlerin görülebileceğini, bu çeyrekte ciddi ralliler olabileceğini ifade ediyor. BTC Ekim dönemine giriş yaparken, ilk atağını ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalar sonrası gösterdi. Powell, yaptığı açıklamasında 2 önemli konuya değindi. Fed Başkanı’nın açıklamalarına göre ABD, kripto paraları yasaklamayacak ancak ABD’de stablecoin’lerin düzenlenmesi gerekiyor. Powell’ın yapmış olduğu bu açıklama, ABD’nin Çin’in kripto para politikasını izlemeyeceğini işaret ediyor.

ABD’de Kripto Para Politikası Adına Pozitif Sinyaller

ABD’nin, Çin’in izinden gitmeyeceğine ilişkin işaretler geldi. Bu durum da akıllara, kripto para konusunda hala belirsiz olan ABD’nin, Çin’deki kripto yasaklarını bir fırsata dönüştürüp dönüştürmeyeceği konusunu getiriyor. Böyle bir olası yaklaşımın benimsenmesi, ABD’de kripto para politikalarının pozitife dönmesini sağlayabilir. Jerome Powell’ın açıklamalarında dile getirdikleri, kripto para piyasalarında bu nedenle bir umut oluşturdu. Bu umuda bağlı olarak BTC kısıtlı da olsa değer artışlarıyla karşılaştı.

Powell’ın Açıklamaları Sonrası BTC Yükseldi

Powell’ın açıklamaları sonrası BTC hızla 44 bin 111 dolar seviyesine kadar yükseldi. Ancak 45 bin dolardaki direnci kıramayan BTC, daha sonra hafif gerileme yaşayarak dengelendi. Yazım sırasında BTC 43 bin 720 dolar seviyesinde işlem görüyor ve 44 bin dolar seviyesindeki direnci, ardından da 45 bin dolardaki güçlü direnci kırmak için mücadele ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem