Faiz Kararı Öncesi Dolar Yüksek Seyrini Koruyor

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda gözler bugün itibariyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrilmiş durumda. Merkez Bankası’nın, politika faizini belirleyeceği PPK toplantısı bugün itibariyle başlıyor. Toplantıdan çıkacak olan kararın, 23 Eylül (yarın) Perşembe günü TSİ 14.00’da açıklanması bekleniyor. Bu toplantıdan çıkacak olan kararın da dolar kuru üzerinde doğrudan etkili olacağı düşünülüyor. Merkez Bankası’nın, Eylül ayındaki kritik PPK toplantısı öncesinde dolar/TL kuru da tarihi zirvesinin hemen altındaki seyrini korumaya devam ediyor.

Döviz Kurları İçin Gözler Merkez Bankası Kararında

Dolar kuru, Haziran ayı başlarında gördüğü 8,88 TL seviyesinin altında, 8,60 ile 8,70 arasındaki dengesini koruyor. Toplantıdan çıkacak olan karara bağlı olarak seyrini belirleyecek olan dolar kuru, tarihi zirvesine yakın seyrediyor. Analistler, Merkez Bankası’nın faiz indirimine gideceğine yönelik artan endişe ve beklentilerin yanı sıra, küresel piyasalarda görülen satış baskılarıyla birlikte dolar kurunun yüksek seyrini korumaya devam ettiğini ifade ediyor. Küresel piyasalarda bugün ABD Merkez Bankası’nın (Fed), yarın ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıklayacağı politika faiz kararları takip edilecek.

Dolar Tarihi Zirvesi Altında Seyrini Koruyor

Dolar/TL kuru Eylül ayına 8,3 seviyesine giriş yaptıktan sonra 3 haftalık süreçte belirgin bir yükseliş yaşadı. Haziran ayında 8,88 TL ile tarihi zirvesini gören dolar kuru, bu hafta da 8,7250 TL seviyesine kadar yükseldi ve azalan küresel satış baskısının ve lokal döviz satışlarının da desteğiyle 8,6-8,7 seviyeleri arasında dengelendi.

Günün Takip Edilecek Ekonomik Gelişmeleri

Dolar/TL kuru, 22 Eylül Çarşamba gününe 8,62 seviyesinde giriş yaptı. Dolar kurunun yanı sıra Euro kuru ise güne 10,1058 TL seviyesinden başladı. Kur sepeti bazında ise TL 9,36 seviyesinde denge buldu. Öte yandan Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri de dün günü 396-399 baz puan seviyesinde kapattı. Yurtiçi piyasalarda 22 Eylül tarihinde, Eylül ayı tüketici güven endeksi verileri takip edilecek. Öte yandan Fed’in faiz kararı ise TSİ 21.00’da açıklanacak. Fed’in, para politikası toplantısında varlık alımlarını azaltmaya başlama konusunda adım atacağı yönünde oluşan beklentiler, gelişen ülkelerin para birimlerini baskılayan en önemli etkenlerden biri olarak görülmeye devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem