Faiz İndirimi Sonrası Döviz ve Altın Ne Durumda?

Benzer Haberler

Yurtiçi ekonomi piyasalarında hareketli dönemler yaşanmaya devam ediyor. Dolar kuru, son haftaya yükselişlerle başladıktan sonra yatay seyre geçiş yapmıştı. Bu yatay seyrin ardından 23 Eylül Perşembe günü, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizde indirim kararını açıklamasıyla birlikte dolar kuru tarihi zirvelerine yükselmişti. Para Politikası Kurulu (PPK) Eylül ayı toplantısı öncesinde Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, manşet enflasyondan çekirdek enflasyona geçişin önemini vurgulamış, Cumhurbaşkanı Erdoğan da Eylül ayı başında faiz indirimi istediğini dile getirmişti. Buna rağmen, Merkez Bankası’nın faiz indirimini açıklaması piyasalarda sürpriz karşılandı. Dolar kuru, gelen rekor seviyelerin ardından 8,75 TL seviyelerinde dengelenmişti. Ancak gece saatlerinde dolar kuru 8,90 TL seviyesine kadar yükseldi.

Faiz Kararıyla Döviz Kurları Rekor Seviyelere Çıktı

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrasında dolar/TL kuru haftayı 8,87 seviyesinde kapattı. Dolar kurundaki yükselişlere benzer şekilde Euro/TL kuru da ciddi yükselişler elde ederek günü 10,40 seviyesinde kapattı. Gelen rekor yükselişlerle birlikte, 2021 genelinde Türk Lirası, Arjantin Pesosu’ndan sonra en çok değer kaybı yaşayan para birimi oldu. Dolar/TL kuru, 24 Eylül Cuma günü %1’den fazla değer kazancı yaşadı. Türkiye’nin kredi risk primi (CDS), 413 baz puana kadar yükseldi ve Türkiye 10 yıllık devlet tahvili faizi de son 2 günlük süreçte 70 baz puana yakın yükseliş elde etti.

Faiz Kararı Sonrası Gram Altın da Yükseldi

Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı sonrasında döviz kurlarındaki yükselişe paralel olarak yurtiçi piyasalarda gram altın da 502 TL seviyesine kadar yükseldi. Gelen yükselişler sonrası hafif gerileme yaşayan gram altın, haftayı da 497 TL seviyesinden kapattı. Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası döviz kurlarında ve altın fiyatlarında yaşanan artış sonrası ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, piyasaları değerlendirdi.

İslam Memiş’in Açıklamaları

İslam Memiş, altın fiyatlarında yeni rekor seviyeler beklediğini dile getirdi. Memiş “Altın fiyatları dolar düşmeden düşmez. Gram altın/TL fiyatında yeni zirveler bekliyorum. Bu yılın zirvesi 560 TL ve üzeri olabilir, dikkat etmekte fayda var. Şu an 500 lirayı konuşuyoruz. Düğün yapacaklar, döviz borcu olanlar, altın borcu olanlar rehavet içinde olmamalı. Dünya ekonomileri iyiye gitmiyor.” sözlerini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem