Ethereum Blokzinciri Nedir?

Benzer Haberler

Ethereum açık kaynak kodlu bir tür işletim sistemidir. Kripto para biriminin adı ise Ethereum’dur. Mucidi Vitalik Buterin Ethereum’u şu şekilde tarif etmekte: “Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırırsak Bitcoin’i altın, Litecoin’i gümüş olarak kabul edebiliriz. Bu durumda Ether petrole benzetilebilir. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sisteminin enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl birçok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırabiliriz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether ile sağlanacak.”

Bu sözlerden anlaşılacağı üzere, Ethereum geliştiricilerin Bitcoin ile rekabete girmek gibi bir düşüncesi olmadığı gibi, kurucu ekibinin çoğunluğu aynı zamanda Bitcoin’i geliştirmek için çalışıyor.

Ethereum’dan önce gelen blokzincirlerin işletim sistemleri yalnızca belirli kodlanmış öğeleri değiştirmek için tasarlanmıştır. Buna karşılık Ethereum’da çok farklı yazılımlar ile yeni sistemler ve yeni altcoinler üretebilirsiniz. Aynı zamanda Ethereum sistemi daha yenilikçidir ve bir blokun oluşma süresi 15 saniye olduğundan, onaylama süresi çok daha kısadır. Bunlar, Ethereum Sanal Makinesi’nin ve geliştiricilerin akıllı sözleşmeler olarak bilinen özelleştirilebilir işlemler geliştirmelerine olanak tanıyan programlama dili Solidity’nin tanıtımı ile mümkün oldu.

Vitalik Buterin, Bitcoin’in güvenli işlem teknolojisini genişlettiğinde, soyut bir düzeyde, bir işlemin kendi başına bir sözleşme ile güvence altına alındığını buldu. Basitçe ifade etmek gerekirse, bir sözleşme, iki taraf arasında bir veya iki yönlü borsa sözü veren bir anlaşmadır. Buterin bu nedenle Ethereum Sanal Makinesi’ni bu düşünceyle tasarladı; blokzincir ağı üzerindeki herhangi bir işlemin, her iki tarafça kararlaştırıldıktan sonra kendi kendine yürütülmesi ve halka açık bir blokzincir defterine kaydedilmesini sağladı. Bu kendini yürütme, bu sözleşmeleri “akıllı” kılan şeydir ve böylece işletme sorumluluğu ve sonuç olarak yeni bir ekonomi için tamamen yeni bir evren açmıştır.

Ethereum blokzincirinde ne tür uygulamalar yapılabileceğini soruyorsanız, cevabın sınırsız olduğunu bilmelisiniz. Günlük olarak yaptığınız tüm işlemleri düşünün; meslektaşlarınıza gönderdiğiniz e-postalar, hayır kurumlarına bağışladığınız para veya eviniz için ödediğiniz kira, sosyal hizmetler ve hatta Paribu ile Fenerbahçe ortaklığında gerçekleştirilen Fenerbahçe Token projesinde olduğu gibi, spor kulüpleri ile taraftarlar arasında yeni bir köprü kurma da dahil, pek çok şey Ethereum üzerinde oluşturulabilir.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Önceki İçerikVitalik Buterin Kimdir?
Sonraki İçerikCharlie Lee Kimdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem