Erdoğan’ın Açıklamaları Sonrası Dolar Hareketlendi

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda yüksek döviz kuru endişeleri artmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamalarında bir kez daha faizlere ilişkin konuştu. Daha önce “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir” açıklamasında bulunan ve bu görüşünü sık sık yineleyen Erdoğan’ın son açıklamalarında yine bu fikrinin arkasında durduğunu göstermesi, bir kez daha dolar kurunda artışları getirdi. Türkmenistan dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamasında Erdoğan “Ben hiçbir zaman faizin yükseltilmesini savunmadım, savunmuyorum ve savunmayacağım. Farklı düşünenler de çıksa, Tayyip Erdoğan aynı noktadadır. Asla bu konudan taviz vermem” sözlerini dile getirdi. Erdoğan’ın bu açıklamaları sonrasında döviz kurlarında yine yukarı yönlü hareketlilikler görüldü.

Erdoğan’ın Açıklamaları Sonrası Yeniden Hareketlilik Yaşandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz konusunda yaptığı açıklamalar, Covid-19 virüsünde yeni varyantın tespit edildiği söylentileri ve bu varyant nedeni ile ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırım takvimini erteleyebileceğine ilişkin artan endişeler, dolar kurundaki yükselişleri tetikledi. 30 Kasım Salı günü İstanbul serbest piyasalarda dolar kuru açılışı 12,90 TL seviyesinden yaptı. Öte yandan Euro kuru ise aynı gün açılışını 14,60 TL seviyesinden yaptı. Bir önceki kapanışta dolar kuru satış fiyatı 12,70 TL olmuş ve Euro kuru satış fiyatı da 14,32 TL seviyesinde kaydedilmişti.

Ekonomist Zelyut, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamalarını Değerlendirdi

Yurtiçi piyasalarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkmenistan dönüşü uçakta yaptığı açıklamalar sonrası artışa geçen dolar kuruna ilişkin olarak ekonomist Evren Devrim Zelyut, Youtube üzerinden bu hareketlilikleri yorumladı. Daha önce, 2022 yılında dolar kurunun 15,30-17 TL bandına geleceği tahmininde bulunan Zelyut, söz konusu videoda dolar kurunda yaşanan bu artıştan kimsenin kârlı çıkamayacağını söyledi. Zelyut, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası yükselen dolar kuruna ilişkin olarak da “Cehennemin kapıları açıldı” sözlerini dile getirdi. Zelyut açıklamasında “Sayın Cumhurbaşkanı gerçekten bir tercih yapmış, kendi partisinin geleceğini seçmiş…” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem