Enflasyon Verileri Sonrası Altın Piyasasında Son Durum

Benzer Haberler

Küresel piyasalarda ons altın, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine başlaması ile birlikte yükselişe geçti ve bu süreçte yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatı da ons altından payını alarak yükseliş eğilimine girdi. Ancak devam eden süreçte müzakerelerden olumlu söylemlerin çıkması ile altın fiyatlarında da gerileme başladı. Dalgalı seyreden altın fiyatları adına bir süredir yurtiçinde Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Mart ayına ilişkin enflasyon verilerini açıklaması bekleniyordu. TÜİK beklenen verileri açıkladı ve altın fiyatlarında yeniden bir hareketlilik görüldü. Altın alım – satımı yapmak isteyen vatandaşlar piyasa değerlendirmeleri için araştırmalarına devam ediyor.

TÜİK Enflasyon Verilerini Açıkladı

Yurtiçi piyasalarda bir süredir gram altının seyri adına TÜİK’in açıklayacağı enflasyon verileri bekleniyordu. TÜİK, Mart ayında enflasyonun %5,46 oranda arttığını ve yıllık bazda da %61,14 olduğunu duyurdu. Öte yandan TÜİK verilerine göre Mart ayı itibariyle 12 aylık ortalamalarda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ise %29,88, Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise %64,3 oranda arttı. Böylece Nisan ayı kira artış oranı da %29,88 olarak belirlenmiş oldu. TÜİK’in paylaştığı enflasyon verileri sonrası gözler altın piyasalarına çevrildi. Artan enflasyon karşısında yurtiçinde altın fiyatı hafif yükseliş gösterdi ve dengesini korudu.

Güncel Altın Fiyatları

TÜİK verileri sonrası 5 Nisan Salı günü gram altın fiyatı 915,77 TL seviyesine ve çeyrek altın da 1.496,i39 TL seviyesine ulaştı. Öte yandan küresel piyasalarda ons altın ise 1.925 dolar (alış) ve 1.926 dolar (satış) fiyatına ulaştı. Gram altının 915 TL (satış) seviyelerinde dengesini bulduğu dakikalarda yurtiçinde çeyrek altın 1.496 TL (satış) seviyelerinde dengelenirken, 22 ayar bilezik fiyatı ise 854,48 TL (satış) seviyesinde dengelendi. Cumhuriyet altını ise bu süreçte 5 bin 967,24 TL (satış) seviyesine ulaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem