En Büyük 2. Kripto Paradan Yeni Rekor!

Benzer Haberler

Kripto para piyasalarında hareketli dönemler yaşanıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC), 2 günde 2 yeni ATH belirlemesi ile birlikte altcoinler piyasasında da yukarı yönlü sert hareketlilikler görüldü. Öte yandan BTC’nin gelen rekorlar sonrası geri çekilmeler yaşamasıyla birlikte yine altcoinlerde de benzer şekilde değer kayıpları yaşandı. Bu süreçte Bitcoin 69 bin dolar seviyesine kadar yükselirken, Bitcoin’e ilk paralel tepki yine lider altcoin Ethereum’dan (ETH) geldi. Ethererum, Bitcoin’in yeni ATH belirlemesi ile birlikte fiyat rekorunu kırdı. ETH’de tüm zamanların fiyat rekorunun görülmesinden sonra gelen fiyat düzeltmesi, altcoinlere de yine benzer şekilde yansıdı.

BTC Rekor Kırdı, ETH Takip Etti

ABD’de enflasyon verisi açıklandı ve bununla birlikte Bitcoin yukarı yönlü ivme kazanarak tüm zamanların rekorunu kırdı. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyon beklentisini geçtiğimiz günlerde %2 olarak açıklamıştı ancak gelen verilerde ABD yıllık enflasyon %6,2 olarak, beklentilerin oldukça üzerinde açıklandı. Bu seviye ayrıca ABD’de 1990’dan bu yana en yüksek seviye olarark kaydedildi. Bununla birlikte BTC fiyatında artış yaşandı ve bu atış Ethereum’da da görüldü.

Ethereum’da Yeni ATH

577 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan, piyasanın en büyük 2. kripto para birimi Ethereum, BTC’deki fiyat hareketlerine uyum sağladı ve 4 bin 700 dolar seviyelerinden başlattığı yükselişlerde, kısa sürede 4 bin 900 dolar seviyesine çok yaklaştı. CoinGecko verilerine göre Ethereum, 4 bin 878 dolar ile tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı.

ETH Arzı Azaldı, Bu Durum Fiyata Olumlu Yansıdı

Ethereum’un kırdığı fiyat rekorunun arrkasında Bitcoin’in yukarı yönlü hareketinin payı olduğu kadar, Ethereum ağında yapılan güncellemelerin de payının olduğu biliniyor. ETH yakım mekanizması ile birlikte Ethereum arzı önemli ölçülerde azaltıldı ve bu da ETH’ye deflasyonist bir yapı kazandırdı. Bu süreçte de ETH 5 bin dolar seviyesine bir adım daha yaklaşmış oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem