El Salvador’un Yatırım Notu BTC’den Dolayı “Çöp” Seviyesine Çekildi

Benzer Haberler

El Salvador, Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul etmeye başladı ve bununla birlikte El Salvador, birçok uluslararası finansal kurum ve kuruluşun eleştirileriyle karşı karşıya kaldı. El Salvador’un Bitcoin hamlesine kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi kuruluşlardan eleştiriler gelmişti. Ancak El Salvador, gelen bu eleştirilere kulak asmadığını göstermişti. El Salvador, bu kez de bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch’in radarına takıldı. Fitch, El Salvador’un yatırım notunu “çöp” olarak tabir edilen CCC seviyesine düşürdü.

El Salvador Bu Kez de Fitch ile Karşı Karşıya

Orta Amerika ülkesi El Salvador’da 9 Haziran’da Kongre’de oy çokluğuyla kabul edilen Bitcoin yasası, 7 Eylül 2021’de resmi olarak yürürlüğe girdi. Aynı tarihte hükümetin, vatandaşların Bitcoin kullanımını teşvik etmesi ve işlemleri kolaylaştırması için geliştirdiği dijital cüzdan olan Chivo da piyasaya sürüldü. Bununla birlikte El Salvador, dünya genelinde birçok merkez bankasından, ülkeden ve finansal kuruluştan tepki aldı. Bu tepkilerden biri bu kez de kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch’ten geldi.

El Salvador’un Yatırım Notu “Çöp” Seviyesine Düşürüldü

Fitch, El Salvador’un Bitcoin hamlesinden dolayı ülkenin yatırım notunu düşürdü. Kuruluş, ülkenin BTC hamlesi ile ilgili değerlendirmesinde, El Salvador’un yatırım notunu –B seviyesinden “çöp” olarak tabir edilen CCC seviyesine düşürdü. Bu seviye aynı zamanda “yükümlülüklerini yerine getirememe seviyesi” olarak da biliniyor. Fitch ayrıca raporunda, ülkenin, Devlet Başkanı Nayib Bukele etrafında toplandığını da iddia etti.

Fitch, 800 Milyon Dolarlık Ödeme Öncesi “Risk Oluştuğunu” Belirtti

Fitch söz konusu raporunda, El Salvador’un BTC hamlesinin büyük oranda risk barındırmaya devam ettiğini ve kısa vadeli borca olan bağımlılığın arttığını öne sürdü. Raporda ayrıca 2023 yılının Ocak ayında El Salvador’un ödemesi gereken 800 milyon dolarlık küresel tahvilin de öncesinde bu durumların büyük bir risk oluşturduğunu belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem