El Salvadorlular Artık Ödemelerini BTC ile Alabilecek

Benzer Haberler

Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador, 2001 yılından bu yana yasal para birimi olarak sadece ABD dolarını kullanıyordu. Ancak ekonomik anlamda sıkıntılar çeken El Salvador, Haziran ayında Kongre’ye sunulan yasa tasarısının kabul edilmesiyle birlikte Bitcoin’i (BTC) de resmen yasal para birimi ilan etti. Artık El Salvador’da, 7 Eylül’den bu yana BTC yasal para birimi olarak kullanılıyor. Ancak Bitcoin’in kullanımı, itibari paraların kullanımından daha farklı olduğu için ülkede bu konuda bazı sorunların yaşanabileceği tahmin ediliyordu. Bu olası sorunları ortadan kaldırmak için El Salvador’da adımlar atılmaya ve çalışmalar yürütülmeye devam ediyor. El Salvadorlu vatandaşların kripto varlıklara erişmesini sağlayan Strike cüzdanı, BTC ile ödeme hizmetini duyurdu.

Strike, BTC ile Ödeme Özelliğini Duyurdu

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin büyük bir heyecan ve atılımla başlattığı Bitcoin adımı, El Salvador’da büyümeye devam ediyor. El Salvadorlu vatandaşların kripto varlıklara erişiminin en temel yolu olan Strike cüzdanı, 15 Ekim Cuma günü Bitcoin ile ödeme alma özelliğini resmen yayınladı. El Salvadorlu vatandaşlar artık herhangi bir ücret ödemeden, Strike cüzdanı ile paralarının tamamını Bitcoin’e aktarma şansı elde edebilecek. Strike CEO’su Jack Mallers, konuya ilişkin birtakım açıklamalarda bulundu. Mallers açıklamasında “Strike hesabı olan herkes, işvereniniz kim olursa olsun Bitcoin ile ödeme alabilir” sözlerini dile getirdi.

Jack Mallers, BTC Yatırımlarını Daha Avantajlı Görüyor

Strike CEO’su Jack Mallers, sunulan yeni özelliğin bir tasarruf aracı olarak gerekli olduğunu vurguladı. CEO’ya göre enflasyona ayak uydurmayan bir tasarruf hesabına yatırım yapmak yerine Bitcoin’e yatırım yapmanın daha iyi bir yöntem olduğunu düşünüyor. Zira kripto para piyasalarının 2020 yılında kademeli olarak ve 2021 yılı başlarında katlamalı olarak büyümesinin arkasındaki sebeplerden biri de buydu.

Kripto Paralar ve Enflasyondan Kaçış

Mart 2020’de küresel anlamda ortaya çıkan Covid-19 salgınının getirdiği enflasyon endişesi ile birlikte dünya üzerinde milyonlarca yatırımcı, enflasyondan kaçmak için alternatif yatırım varlıklarına yönelmişti. Küresel anlamda gelen bu toplu hareketlilik, 2020 genelinde kademeli olarak kripto para piyasalarına girişleri tetikledi. 2021 yılında kriptoların artan popülaritesi ile birlikte piyasalarda devasa değer artışları yaşandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem