El Salvador’dan Peş Peşe Bitcoin Hamleleri Geliyor

Benzer Haberler

Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul eden ilk ve tek ülke konumunda bulunan El Salvador, Bitcoin adımlarını genişletmeyi planlıyor. 7 Eylül tarihinde ülkede Bitcoin yasası resmi olarak yürürlüğe girdi ve o tarihten bu yana El Salvador’da Bitcoin, ABD doları ile birlikte yasal para birimi olarak kullanılıyor. Bunun yanı sıra ülkede, bir “Bitcoin Şehri” kurulması için de çalışmalar devam ediyor. Öte yandan El Salvador, atılacak olan yeni adımlarla ülke içindeki Bitcoin transferleri için Chivo cüzdanını geliştirmeyi de amaçlıyor.

El Salvador’da Chivo Entegrasyonu İçin Çalışmalar Hızlanıyor

Hatırlanacağı üzere El Salvador, Bitcoin yasasının kabul edilmesiyle birlikte Chivo dijital cüzdanı da geliştirmişti. 7 Eylül 2021 tarihinden itibaren El Salvadorlu vatandaşlar, Chivo cüzdanı ile birlikte Bitcoin kullanımına başlamıştı. Ülkede Chivo entegrasyonu artmaya devam ederken, El Salvador ülke içi BTC transferleri için Chivo cüzdanını geliştirme adımları atmaya başladı. Ülkede “AlphaPoint” entegrasyonu ile güncellenen Chivo’nun, istikrarlı çalışabilmesi ve ölçeklenebilir işlemler için endişeleri gidermesi bekleniyor.  Ayrıca güncelleme ile birlikte Chivo’nun anlık düşük ücretli BTC işlemlerini gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Chivo’nun Geliştirilmesi İçin Adımlar Atılıyor

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, daha önce yaptığı bir açıklamasında Chivo’nun yılsonuna kadar 2,1 milyon El Salvadorluya ulşmasını hedeflediklerini dile getirmişti. Ancak Chivo cüzdanı hem eleştirilerle hem teknik aksaklıklarla hem de eksik fonlarla karşılaşarak birtakım engellerle mücadele etmek durumunda kalmıştı. Şimdi ise Chivo’nun geliştirilmesi için adımlar atılıyor.

El Salvador’da 1.500 BTC ATM’si Açılacak

Öte yandan Chivo ile birlikte ülkede bir de ATM hizmetleri devreye girmeye hazırlanıyor. Chivo cüzdanında karşılaşılan sorunların azaltılması ve kullanım oranının artması için El Salvador ile AlphaPoint arasında kurulan ortaklık neticesinde ülkede 1.500 adet Bitcoin ATM’si açılacak. Ülkede yapılan resmi açıklamada “El Salvador nüfusuna daha iyi bir hizmet vermek için ülke çapında 1.500 Bitcoin ATM açacağız” ifadeleri yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem